دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 -91302266 تهران - خیابان مطهری-تقاطع سهروردی-به سمت بهشتی پلاک289 شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

سیستم های بایومتریک و اسکنر عنبیه

سیستم های بایومتریک (biometric system) یکی از نشانه های یک سیستم امنیتی حرفه ای است. در این  روز ها با وجود هکر ها و نفوذگران سایبری، استفاده از سیستم امنیتی که با استفاده از یک کد ژنتیکی منحصر به شما می تواند گزینه امنیتی خوبی باشد.

اولین سیستم بایومتریک که اجرا شد، اسکنر اثرانگشت بود که در 100 سال گذشته موفق بوده اما قطعا با روند پیشرفت تکنولوژی نمی تواند همیشه گزینه مناسبی باشد. اثرانگشت بعد از مدتی ممکن است در اثر سایش و حتی صدمه از بین برود و این سیستم را دچار اختلال کند.

اگر بخواهیم یک آماری از موفقیت سیستم اثرانگشت عنوان کنیم، باید بگوییم 99.6% این سیستم موفق بوده اما اگر قرار باشد یک پله بالاتر از امنیت سیستم اثرانگشت برویم باید به اسکنر های عنبیه اشاره کرد. اسکنر عنبیه برای اولین بار در سال 1950 اختراع شد که بیش از 240 پارامتر مختلف را برای تشخیص عنبیه در آن به کار رفت یعنی 5 برابر بیشتر از اسکنر اثرانگشت و دقیقا 10 برابر دقیق  تر از آن.

سیستم های بایومتریک

سیستم تشخیص عنبیه  Iris scanner چطور کار می کند ؟

الگو های عنبیه هر فردی ساختار منحصر به فردی دارد که حتی در دوقلو های همسان نیز این الگو صدق می کند. سیستم اسکنر عنبیه با استفاده یک نور مادون قرمز الگوی عنبیه شما را اسکن و ثبت می کند این الگو در سیستم اسکنر تبدیل به کد می شود، این کد ها به عنوان یک رمز شخصی برای شما است که در صورت مطابقت الگوی قرنیه با آن کد سیستم امنیتی برای شما می تواند باز شود.

کاربرد سیستم های بایومتریک 

سیستم های بایومترک در هر تکنولوژی که نیاز به تامیین امنیت داشته باشد می تواند به کار رود و محدودیت ندارد. از کنترل ورود و خروج به اتاق های امن بانکی یا سازمانی و حتی برای باز و بسته کردن درب گاوصندوق. عموما در گاوصندوق ها به دلیل سهولت استفاده از سیستم های اثرانگشتی و موضوع ابعاد گاوصندوق، سیستم بایومتریک فینگرپرینت بیشتر کاربرد دارد و گاوصندوق اثرانگشتی در بازار موجود است اما اسکنر عنبیه در بازار های امنیتی توانسته نظر کاربران خودش را جلب کند.

10 گاوصندوق بایومتریک برتر در سال 2019 به گزارش سایت Wiki ezvid (کلیک کنید)

یک مزیت فوق العاده برای سیستم های بایومتریک بهره گیری از کد های ژنتیکی است یعنی شما دیگر نیازی به حفظ کردن رمز و پین کد نخواهید داشت. اینکه دیگر دغدغه گم کردن کلید و نگهداری آن را ندارید یک موضوع مشخص است که یک جرقه برای تولید سیستم های رمز دیجیتال بود. 

یکی ویژگی عالی در سیستم های بایومتریک

سیستم های بایومتریک، به مرور زمان نقاط ضعفشان مشخص شد و متخصصان تلاش کردند تا راه حلی برای نقاط ضعف این سیستم ها پیدا کنند. مشکل عمده هر دو سیستم سوء استفاده هایی بود از این سیستم ها شد.  به مرور زمان سیستم های بایومتریک مجهزتر شدند. اسکنر اثرانگشت مجهز به حسگر جریان خون و اسکنر عنبیه مجهز به حرکات مشخص عنبیه شد تا احتمال سوء استفاده از این سیستم ها کاهش پیدا کند.

کلام آخر

تکنولوژی امنیتی و قفل، در طول دوره های مختلف تغییرات زیادی داشته است از قفل های مکانیکی کلیدی یا اهرمی ساده تا سیستم های حرفه ای پیچیده.

جدیدترین نوع سیستم امنیتی قفل، سیستم های باویمتریک هستند که شامل اسکنر اثرانگشت و عنبیه می شوند که طبق الگو های ژنتیکی منحصر به هر فردی کار می کنند و جزء سیستم های فوق امنیتی محسوب می شود که ضریب خطای آن بسیار کم است.  

2 پاسخ
    1. مهدیه ابراهیمی

      با عرض سلام خدمت شما. سیستم رمز بایو متریک، شامل گاوصندوق اثر انگشتی و اسکنر عنبیه چشم می‌شود. در فروشگاه اسپیتامن، فقط محصول گاوصندوق با رمز اثرانگشتی وجود دارد.

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید. preloader