دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 86072900 تهران - خیابان سپهبد قرنی -خیابان کلانتری - پلاک 55 - طبقه سوم شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

گاوصندوق مدارک (Document Safes)

گاوصندوق مدارک یا گاوصندوق خانگی؟

گاوصندوق مدارک برای چه افرادی مناسب است؟ در منزل همه ما یک سری مدارک مهم وجود دارد که گاهی از دست دادن آن ها ممکن است خیلی گران تمام شود. مدارک مالی، سرمایه گذاری ها، مدارک پزشکی، بیمه، بازنشستگی، مدارک مالیاتی، مدارک شخصی مانند پاسپورت. طبق یک آمارگیری که در آمریکا صورت گرفت، مشخص شد که از هر 4 نفر یک نفر، یکی از مدارک مهم اش را گم کرده که حسابی دردسر ساز بوده. 

نگهداری از این اسناد برای همه مهم است. اما اینکه چه راهکاری برای نگهداری از آن ها انتخاب کنیم یک تصمیم شخصی است. به طور کلی، دو راهکار وجود دارد، یکی صندوق امانات بانک ها و دیگری استفاده از گاوصندوق های خانگی.

نگهداری همه اسناد در صندوق امانات بانک خیلی مورد استقبال نیست، وقتی یک سفر ضروری به وجود بیاید یا یک مشکل مالیاتی که سریعا باید به مدارکتان دسترسی داشته باشید، محدودیت های صندوق امانات بانک حسابی مشکل ساز خواهد شد . گاوصندوق نیز برای همه شاید کاربردی نباشد، گاهی اوقات افراد می گویند فقط یک سری مدارک مهم دارند که قصد نگهداری آن ها در یک جای مشخص و امن دارند، و هزینه کردن برای یک گاوصندوق خانگی برای آن ها گزینه مناسبی نیست. این دسته از افراد باید به دنبال گاوصندوق مدارک باشند!

البته برای خرید گاوصندوق ما همیشه یک توصیه داریم که “آینده نگر” باشید. کاربرد گاوصندوق مدارک کاملا مشخص است. اما گاوصندوق خانگی می تواند به عنوان یک گاوصندوق مدارک نیز برای شما عمل کند. در یک گاوصندوق خانگی با ابعاد متوسط یا حتی کوچک می توانید علاوه بر اسناد و مدارک، طلا و جواهر و یا هر وسیله مهمی که دارید را نگهداری کنید. گاوصندوق خانگی برای شما محدودیت ایجاد نمی کند. حتی اگر نگران وزن گاوصندوق خانگی هستید می توانید سراغ گاوصندوق های سبکی بروید که به راحتی توسط رول بولت به زمین متصل می شود و وزنی معادل 400 تا 600 کیلوگرم به خود می گیرد. 

گاوصندوق مدارک یا document safes

گاوصندوق مدارک چیست؟

گاوصندوق مدارک در بازار بیشتر به Document Safes معروف است. document safes یا گاوصندوق مدارک در واقع یک جعبه نسوز و ضد آب دارای قفل دیجیتال یا مکانیکی است که محوطه داخلی آن برای نگهداری اسناد و مدارک طراحی شده. عموما گاوصندوق های مدارک صرفا برای کاغذ نسوز نشدند بلکه برای دیتاهای مانندی فلش، CD، DVD، هارد دیسک و اقلام این چنینی نیز مقاوم شده اند.

در انتخاب یک گاوصندوق مدارک به چه نکاتی باید توجه داشت؟

نسوز بودن و ضدآب بودن و انتخاب قفل مناسب در گاوصندوق های مدارک جزء نکات مهمی است که باید در نظر داشته باشید. برخی از موارد اگر در گاوصندوق مدارک اعمال نشود گاوصندوق شما تفاوتی با یک صندوقچه معمولی نمی کند و صرفا هزینه اضافی بابت یک وسیله نا امن پرداخت کرده اید. 

نسوز بودن برای گاوصندوق مدارک الزامی است. 

گاوصندوق مدارک مانند هر گاوصندوق دیگری باید نسوز شده باشد. آتش سوزی همیشه غافل گیر کننده است. اگر قرار گاوصندوق مدارکی بخرید که نسوز هم نیست، هزینه اضافی نکنید. یک صندوقچه معمولی یا حتی یک کیف می تواند کار شما راه بندازد. اگر بین مدارک شما، اقلامی مانند فلش، سی دی، هارد دیسک و اقلام این چنینی وجود دارد، دقت کنید که برای این موارد شما احتیاج به یک استاندارد نسوز مشخص مانند UL 125  دارید.  چراکه بحث رطوبت در نگهداری این اقلام مهم است و رطوبت بالای 80% به این اقلام آسیب می زند. درباره نسوز بودن گاوصندوق فراموش نکنید که صرفا به گفته فروشنده اعتماد نکنید. گاوصندوق شما حتما باید توسط استاندارد های معتبر تایید شده باشد. در صفحه گاوصندوق نسوز درباره تمام ویژگی های های یک گاوصندوق نسوز صحبت کرده ایم و پیشنهاد می کنیم حتما سری به آن بزنید. 

به ضد آب بودن گاوصندوق توجه کنید.

در خرید محصولاتی که دارای استاندارد های ضد آب هستند عموما با دو اصطلاح روبه‌رو می شویم. Water proof  و water resistance. شما برای یک گاوصندوق مدارک احتیاج به استاندارد واترپروف دارید. وقتی گاوصندوق واترپروف باشد یعنی در زیر حجم مشخصی از آب، مثلا 70 اینچ به مدت مشخص مثلا 40 دقیقه مقاوم است و آب به داخل گاوصندوق نفوذ نمی کند.

انتخاب نوع قفل

بحث انتخاب قفل گاوصندوق، همیشه مطرح بوده، در این جا هم موضوع انتخاب قفل مهم است. با توجه به سرعت دسترسی به مدارک، قفل های دیجیتال انتخاب مناسب تری هستند. قفل های مکانیکی و کلید دار عموما انتخاب مناسبی برای یک گاوصندوق مدارک نیست. البته موضوع انتخاب نوع قفل کاملا سلیقگی است. اگر سابقه زیادی در گم کردن کلید دارید، پیشنهاد می کنیم دنبال قفل های مکانیکی نباشید. در انتخاب قفل گاوصندوق در نظر گرفتن مواردی مانند تعداد دفعات باز و بسته کردن درب گاوصندوق، میزان امنیت مورد نیاز، رنج سنجی کاربر و بودجه ای که برای خرید گاوصندوق درنظر گرفته اید مهم است.   

جمع بندی 

گاوصندوق مدارک انتخاب مناسبی برای افرادی است که اسناد و مدارک زیادی برای نگهداری دارند اما تمایلی به خرید یک گاوصندوق خانگی ندارند. گاوصندوق مدارک باید در برابر آتش سوزی و آب حتما مقاوم شده باشد. اگر گاوصندوق مدارک شما این وِیژگی ها را ندارد، دلیلی برای خرید یک گاوصندوق مدارک وجود ندارد و شاید بهتر باشد اینطور عنوان کنیم که دیگر نام گاصندوق برای آن صدق نمی کند و صرفا یک صندوقجه برای شماست.  

یک دیدگاه بگذارید

preloader