دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 -91302266 تهران - خیابان مطهری-تقاطع سهروردی-به سمت بهشتی پلاک289 شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

استاندارد UL چیست؟

حتما برایتان پیش آمده است که هنگام خرید هر کالایی، دنبال اصل و با کیفیت بودن آن می‌گردید. اما برای خرید گاوصندوق چه معیاری هست که با کیفیت بودن گاوصندوق را تضمین کرده و باعث شود در خرید گاوصندوق اطمینان بیشتری داشته باشیم؟

شرکت UL آمریکا ۱۰۰ سال است در زمینه امنیت، برروی  کالاهای تجاری  مختلف آزمایش انجام داده و آن‌ها را تأیید یا رد می‌کند. در واقع هرجا سخن از امنیت کالا باشد، نام استاندارد UL آمریکا می‌درخشد.

از آنجا که مسئله امنیت گاوصندوق کمی پیچیده‌تر و با اهمیت‌تر است؛ از این رو  برای زمینه‌های امنیتی مختلف گاوصندوق، درجه‌های متنوعی تعریف کرده است. به طور مثال UL گاوصندوق‌ها را از منظرهای مختلفی مثل این موارد درجه بندی می‌کند:

 •  امنیت گاوصندوق در مقابل آتش سوزی
 • امنیت گاوصندوق در مقابل نیروهای فیزیکی خارجی
 • امنیت قفل گاوصندوق‌ها (درجه بندی TL)
 • امنیت بدنه گاوصندوق ( درجه بندی در سه سطح A,B,C )

در ادامه این مقاله می‌خواهیم استاندارد UL  برای امنیت گاوصندوق در برابر آتش‌سوزی را مورد بررسی و تعمیق قرار دهیم. و در واقع شرح دهیم برای خرید گاوصندوق نسوز سطح UL گاوصندوق باید روی چه عددی باشد تا بتواند برای مشتریان متنوع با توجه به نیازهایشان، به نحو احسن پاسخگو باشد.

استاندارد UL جزء آن دست از استاندارد هایی است که در محصولات امنیتی تحت عناوین مختلف مانند گواهی UL  آمریکا، UL RATE یا FIREPROOF زیاد شنیده می شود. اگر اطلاعات صحیحی از معانی و جزییات این عبارات نداشته باشید به راحتی در دام روش های بازاریابی و فروش خواهید افتاد. در این جا به شما کمک خواهیم کرد تا با تمامی این اصطلاحات آشنا شوید و خریدی آگاهانه داشته باشید.

استاندارد UL چیست؟

(UL (underwriters laboratory، صد و بیست سال پیش به منظور تست محصولات در آمریکا پایه گذاری شد و جزء معدود شرکت هایی است که اجازه فعالیت از جانب اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای ایالات متحده آمریکا (OSHA) کسب کرد. امروزه استاندارد  UL به عنوان یک استاندارد جهانی با بیش از 120 مرکز بازرسی از 102 کشور جهان مشتری دارد. اغلب برای اطمینان از تولید محصولاتی که گواهی UL دریافت کرده اند، بازرسان این شرکت، چندین بار در سال به واحد تولیدی مراجعه کرده و محصولات را تست می کنند. UL در 5 زمینه مختلف از جمله محیط زیست، بهداشت و حیات، ایمنی و پروژه های دانشگاهی به صورت تخصصی فعالیت می کند. نشان استاندارد UL روی هر محصولی، نشانی معتبر در سراسر دنیا محسوب می شود.

فراموش نکنید که هنگام خرید گاوصندوق حتما گواهی استاندار‌های معتبر را از فروشنده بخواهید. خصوصا هنگامی که محصول بیش از اندازه ارزان به نظر می‌رسد؛ چرا که قرار گرفتن در این فهرست بنابر لازمه‌های کیفی، می‌تواند روی قیمت گاوصندوق موردنیاز شما تاثیر زیادی داشته باشد. عموما قیمت گاوصندوق هایی که موفق به دریافت تاییدیه های معتبر می شوند در محدوده بالاتری قرار دارند. 

✅ نشان UL امنیتی چیست؟

بررسی و آزمایش ایمنی هر گونه محصول امنیتی از جمله دوربین های مدار بسته، خدمات آتش نشانی، تجهیزات کنترل آتش سوزی، گاوصندوق، سیف باکس و… زیر مجموعه UL امنیتی قرار دارد. بسته به نوع ایمنی مورد نظر مثلا ضد آب، نسوز، ضد سرقت یا … تست شده و در صورت کسب تاییدیه، طبق درجه بندی استانداردهای UL، طبقه بندی خواهند شد. 

یکی از مهم ترین نشانه های ایمنی محصولات، UL FIRE AND IMPACT RATINGS  است. اما وجود این تاییدیه برای یک گاوصندوق نسوز به چه معناست؟

زمانی که بحث قابلیت اشتعال محصول، مسئله مهمی باشد، وجود این تاییدیه می تواند به شما اعتماد بدهد که گاوصندوق مدنظرتان در چه درجه ای از نسوز بودن  قرار گرفته است. در واقع شما می توانید مطمئن شوید که گاوصندوق نسوز شما در شرایط سخت آزمایشگاهی در دماهای بالای 900 درجه تست شده و کاملا در این شرایط مقاوم بوده. گاوصندوق نسوزی که دارای این نشان امنیتی باشد دیگر جای نگرانی ندارد . البته فراموش نکنید که نشان نسوز بودن محصول باید متناسب با جنس دارایی هایی که می خواهید داخل گاوصندوق نگهداری کنید تعیین می شود که در ادامه این موضوع را مفصلا بحث کرده ایم. 

در ادامه سعی خواهیم داشت تا اهمیت این استاندارد درباره محصولات امنیتی مانند گاوصندوق بیشتر بررسی کرده و توضیحات روشن‌تری در این زمینه ارائه کنیم. زمانی که شما به دنبال محصولی مانند گاوصندوق هستید  عموما از پرسنل فروش عباراتی مانند fireproof بودن محصول را می شنوید.  اما سوال اینجاست، آیا FIREPROOF بودن گاوصندوق این اطمینان را به شما می دهد تا هر وسیله ای که درون آن گاوصندوق قرار می دهید در برابر آتش سوزی ایمن باشد؟

در پاسخ این سوال صراحتا می گوییم خیر… هر محصول نسوزی برای نگهداری تمام وسایل شما کاربرد ندارد. بلکه UL RATE محصول حتما باید مشخص باشد.

✅ اما قبل از هر چیزی باید بدانید UL rate  چیست؟

به طور کلی هر گاوصندوق نسوز در یکی از 3 دسته بندی اصلی زیر برای استاندارد های UL قرار می‌گیرد :

 1. Class 350
 2. Class 150
 3. Class 125

هرکدام از دسته بندی های عنوان شده، برای ایمنی اقلام خاصی تعریف شده اند. مثلا شما لپ تاپ خود را در یک گاوصندوقی که رده UL آن 350 است نمی توانید نگهداری کنید. چراکه 100% در اثر آتش سوزی، لب تاپ شما آسیب خواهد دید. باید از گاوصندوقی استفاده کنید که دارای استاندارد UL 125 باشد.

در واقع در خرید این محصولات ، صرفا عنوان گواهی UL کافی نیست، درجه UL ، مهم تر است. اگر محصول انتخابی شما دارای UL مناسب با اقلام قابل نگهداری شما نباشد هیچ اطمینانی برای امنیت وسایل شما در زمان آتش سوزی و حریق نیست.

در این قسمت تمامی UL rate ها توضیح داده شده تا با آگاهی محصول خود را انتخاب کنید.

✅ UL Class 350

محصول دارای استاندرادUL350 ، مناسب نگهداری اقلامی از جنس کاغذ است. دمای 350 تا 400 درجه فارنهایت رطوبت محیط را به حداقل می رساند و صرفا مناسب نگهداری اقلام کاغذی است. 

 • UL Class 350 1-hour

اگر دمای خارجی محصول 1700 درجه فارنهایت باشد دمای داخلی آن حداقل در مدت 1ساعت، از 350 درجه فارنهایت بیشتر نخواهد شد.

 • UL Class 350 2-hour

اگر دمای خارجی محصول 1700 درجه فارنهایت باشد دمای داخلی آن حداقل به مدت 2 ساعت از 350 درجه فارنهایت بیشتر نخواهد شد.

✅ UL Class 125

محصول  دارای استاندارد UL125، مناسب نگهداری اقلامی مانند رسانه های دیجیتال، CD، نوار های صوتی، فلش، فلاپی و لوازم این چنینی است. در نگهداری این محصولات رطوبت محیط نقش مهمی دارد. زیرا رطوبت بالای 80% موجب آسیب دیدن محصول می شود. محصولی با این رده از استاندراد UL، رطوبت محیط را در کمتر از 80% حفظ می کند.

 • UL Class 125 1-hour

اگر دمای خارجی محصول 1700 درجه فارنهایت باشد، دمای داخلی آن حداقل به مدت 1 ساعت از 125 درجه فارنهایت بیشتر نخواهد شد.

 • UL Class 125 2-hour

اگر دمای خارجی محصول 1700 درجه فارنهایت باشد، دمای داخلی آن حداقل به مدت 2 ساعت از 125 درجه فارنهایت بشتر نخواهد شد.

 • UL Class 125 3-hour

آگر دمای خارجی محصول 1925 درجه فارنهایت باشد، دمای داخلی آن حداقل به مدت 3 ساعت از 125 درجه فارنهایت بیشتر نخواهد شد.

✅ آیا صرفا نسوز بودن گاوصندوق  و مشخصات دقیق ul rate، دلیل محکمی برای ایمنی محصول در زمان آتش سوزی و حریق است؟

خیر. در زمان آتش سوزی، سقوط اجسام و آوار امری طبیعی است. گاوصندوقی به لحاظ نسوز بودن قابل اعتماد است، که با وجود دمای بالای محیط، فشار و نیروی وارد شده، از طرف سقوط اجسام را تحمل کند. سازمان استاندارد UL  آمریکا برای پوشش این مورد، آزمایش ها را در شرایط سقوط آوار نیز تست می کند. بدین ترتیب، گاوصندوق در ابتدا به مدت مشخص در دمای 1550 درجه فارنهایت قرار می گیرد، پس از آن آجر و ستون های آجری روی محصول رها میشود و وزن زیادی از آوار روی گاوصندوق قرار می گیرد، مجددا محصول همراه آوار اجسام، وارد محیط کوره می شود. در صورتی که در این دما، دمای داخلی محصول از مقدار تعیین شده در مدت زمان مشخص بیشتر نشود لیبل impact rate درج می شود که به معنای تست موفق محصول در دمای بالا و سقوط آوار است.

جمع بندی

برای نگهداری مدارک و اسنادی از جنس کاغذ شما نیاز به یک گاوصندوق با UL 350 دارید.

برای نگهداری اقلامی مانند فلش، CD، لب تاپ، تبلت و لوازم این چنینی شما باید یک گاوصندوق با UL 125 تهیه کنید.

برای نگهداری فیلم های عکاسی و نوار ویدیو یا اشیایی که خاصیت مغناطیسی دارند شما باید از گاوصندوقی با UL 125  یا UL150 استفاده کنید.

برای نگهداری اقلامی مانند طلا، که نقطه ذوب 1947 درجه فارنهایت دارد، در گاوصندوقی با هر 3 نوع استاندارد UL، قابل نگهداری می باشد. زیرا در هر صورت دمای داخل گاوصندوق از 350 درجه فارنهایت در ساعت بیشتر نخواهد شد که این رقم با نقطه ذوب طلا حدود 1600 درجه فارنهایت تفاوت دارد.

 

2 پاسخ
  1. مهدیه ابراهیمی

   در واقع استاندارد UL آمریکا با این استاندارد UL291 LEVEL1 کمی متفاوت است. استاندارد UL آمریکا در واقع تحت لیسانس یک آزمایشگاه پیشرفته در کشور آمریکاست که بر روی محصولات امنیتی آزمایش انجام داده و رتبه نسوز بودن ان‌ها را در برابر اتش سوزی در دماهای معین و مدت زمان معین تعیین می‌کند.
   در الیکه استاندارد UL291 LEVEL1 یک استاندارد امنیتیبوده و با استاندارد CEN اروپا قابل قیاس است. این استاندراد به محصولاتی مانند ATMها تعلق می‌گیرد که به طور ۲۴ ساعته و بدون کنترل می‌توانند از پول نقد محافظت کنند.

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید. preloader