دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 -91302266 تهران - خیابان مطهری-تقاطع سهروردی-به سمت بهشتی پلاک289 شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

ضخامت فولادگاوصندوق باید چقدر باشد

تا حالا به این فکر کردید که ضخامت فولاد به کار رفته در گاوصندوق باید چقدر باشد؟ در دنیای صنعت گاوصندوق، اصطلاحات سنجش و درجه “gauge” در مباحث تخصصی تر به کار می رود و حتی به جرات می توان گفت که کمتر فروشنده ی گاوصندوقی از ضخامت فولاد درب و بدنه گاوصندوق شان مطلع هستند. اما باید بدانید که ضخامت فولاد گاوصندوق در فاکتورهای مختلفی مانند مقاومت در برابر دریل شدن و حتی نسوز بودن گاوصندوق نیز تاثیر دارد. اگر ضخامت لایه فولاد به کار رفته در گاوصندوق از حد مشخصی کمتر باشد در امنیت گاوصندوق موثر است و ممکن است با یک دریل ساده گاوصندوق آسیب ببیند. برای اطمینان از امنیت گاوصندوق علاوه بر ضخامت فولاد باید آلیاژ آن نیز مشخص باشد. در این جا سعی کردیم درباره آلیاژ های به کار رفته در قالب بدنه گاوصندوق و همچنین ضخامت لایه فولاد مناسب کمی تخصصی تر صحبت کنیم.

چه آلیاژی در ساخت قالب گاوصندوق به کار می رود؟

در صنعت گاوصندوق برای ساخت قالب گاوصندوق از فولاد با آلیاژ های آهن و کربن استفاده می شد اما بعد ها به دلیل مشکل آهن در برابر رطوبت و زنگ زدگی از فولادهایی ضدزنگ استفاده می شد که البته انعظاف پذیری کمتری در ساخت دارند. در حال حاضر در گاوصندوق های نسوز برای لایه فولاد بیرونی از آلیاژ فولاد با تنگستن استفاده می شود چراکه تنگستن به لحاظ مقاومت در برابر حرارت نقطه ذوب بالاتری دارد.

برای ارتقا سطح امنیت گاوصندوق در برابر دریل، برش، اره و … از آلیاژ کروم و نیکل استفاده می شود. در گاوصندوق های فوق امنیتی در قسمت قفل گاوصندوق یک لایه اضافی از فولاد منگنز استفاده می شود که گاوصندوق را نفوذناپذیر می کند.

ضخامت لایه فولاد گاوصندوق

سنجش و درجه “gauge”

در واقع معیاری است برای اندازه گیری ضخامت لایه فولاد. این درجه بندی دقیقا به صورت معکوس است یعنی هر چه Gauge ورقه فولاد بیشتر باشد، ضخامت آن ورقه کمتر است. این درجه ها بین ۱۳ تا ۲۰ لیست شده اند که ورقه ای با gauge 13  بیشترین ضخامت لایه فولاد را دارد.

فولاد های خیلی ضخیم مناسب گاوصندوق نیست

شاید این تصور را داشته باشید که هرچه ضخامت فولاد به کار رفته در گاوصندوق بیشتر باشد قطعا گاوصندوق امن تر است، اما باید بدانید که ورقه فولاد به کار رفته در گاوصندوق اگر از حد متعادل و متوسط بیشتر باشد در ساخت آن مشکل ایجاد می شود. ورقه های فولاد باید به خوبی کنار هم قرار بگیرند و جوش بخورند، زمانی که از ورقه فولادی خیلی ضخیم برای گاوصندوق استفاده می شود خم کردن و برش آن برای ساخت مشکل ساز می شود.

ضخامت فولاد درب و بدنه یکسان نیست

ورقه فولادی که برای درب گاوصندوق استفاده می شود  عموما gauge پایین تری دارند، و در عوض ورقه فولادی که برای بدنه گاوصندوق استفاده می شود عموما دارای gauge بالاتری است. در خرید گاوصندوق حتما توجه داشته باشید که ورقه فولاد درب باید از بدنه ضخیم تر باشد.

نتیجه گیری

در امنیت گاوصندوق ، جنس و ضخامت بدنه و درب گاوصندوق نکته مهمی است که بتواند گاوصندوق را در برابر شرایطی مانند دریل، برش و انواع ابزار های مکانیکی محافظت کند. طبیعتا کمپانی ها برای مسایل امنیتی آلیاژ فولاد به کار رفته در گاوصندوق را مخفی نگه می دارند تا مته های مناسب با آن ها ساخته نشود. اما در حالت کلی فولاد های با آلیاژ منگنز، کروم، نیکل در ساخت گاوصندوق ها استفاده می شود. علاوه بر این جنس فولاد به کار رفته موضوع ضخامت لایه فولاد نیز مهم است، البته دقت داشته باشید که بیشتر شدن ضخامت لایه فولاد گاوصندوق به معنی مقاومت آن نیست، عموما زمانی که ضخامت لایه فولاد گاوصندوق از ۱۳ gauge بیشتر باشد روند انعطاف پذیر گاوصندوق کاهش می یابد.

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید. preloader