دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 -91302266 تهران - خیابان مطهری-تقاطع سهروردی-به سمت بهشتی پلاک289 شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

صندوق امانات بانک یا گاوصندوق

صندوق امانات بانک ها چقدر امن هستند؟ چرا برخی از مشتریان صندوق های امانات ناراضی هستند؟ جایگزین بهتر برای صندوق امانات چیست؟

صندوق های امانات یکی از خدمات بانکی در سراسر دنیا است که امکان استفاده از امنیت فضای بانک را برای کاربران خود فراهم می کند. نگهداری اقلام مهم و اسناد و مدارک با ارزش در صندوق های امانات بانک می تواند خیال شما را از بابت آن ها راحت کند. صندوق امانات در واقع یک گاوصندوق بزرگ است که به بخش های کوچکتر تقسیم شده و هر قسمت به یک شخص اجاره داده می شود و در نهایت امنیت کل مجموعه به عهده بانک است. اجاره بها صندوق های امانات بسته به ابعاد صندوق، بانک، شعبه و یا مرکزی بودن متفاوت است. اما به طور کلی بانک یک مبلغی را به عنوان اجاره بها و ۸ برابر آن را به عنوان ودیعه نزد خود نگه می دارد. 

امن ترین صندوق امانات در تهران کجاست ؟ 

امن ترین صندوق امانات بانک در تهران متعلق به بانک ملی مرکزی نرسیده به چهار راه استانبول است. این صندوق امانات دقیقا مجاور موزه جواهرات ملی تهران قرار دارد و به همین دلیل جزء امن ترین صندوق ها امانات در تهران محسوب می شود. طبیعی است که بیشترین اجاره بها نیز متعلق به همین بخش است.

محدودیت های صندوق امانات بانک ها چیست؟

صندوق امانات به روش سنتی محدودیت های زیادی دارد، البته در حال حاضر در بسیاری از کشور های پیشرفته برای حل این مشکلات و محدودیت ها و ایجاد تجربه کاربری بهتر برای مشتریان صندوق های امانات اقدام به ساخت صندوق های امانات هوشمند کرده اند. این سری از خدمات بانکی معروف به self service deposit box هستند. این سرویس ها در ایران اجرا نمی شوند و کماکان خدمات صندوق های امانات به شیوه سنتی ارایه می شود که در ادامه محدودیت ها و مشکلات آن ها را بررس می کنیم.

🔻 محدودیت های تایم اداری 

اولین موردی که عموما همه مخاطبان صندوق امانات بانک ها از آن گلایه دارند، بحث محدودیت زمانی اداری است. شما اگر یک صندوق در بانک اجاره کرده باشید، صرفا در تایم اداری می توانید به اقلامی که در بانک سپرده اید دسترسی داشته باشید. اگر در روز های تعطیل و یا هر زمانی که ساعت کاری بانک ها نباشد به هر کدام از اسناد و مدارکی که در بانک ها قرار داده اید نیاز داشته باشید باید تا شروع تایم اداری صبر کنید. 

🔻 ابهامات مربوط به بیمه صندوق ها 

شما برای محتویاتی که داخل هر صندوق می گذارید هیچ رسیدی دریافت نمی کنید. در واقع حتی بانک هم از محتویات داخل صندوق شما اطلاع ندارد. این موضوع از جنبه امنیتی می تواند یک نقطه قوت باشد. اما با وجود مشخص نبودن محتویات داخل صندوق اگر حادثه ای رخ بدهد بانک بر چه اساسی  خسارت پرداخت می کند. قبل از اجاره صندوق ها حتما در این باره از از مسئول مربوط به اجاره صندوق ها سوال بپرسید و ابهامات را برطرف کنید.

🔻 مشکلات مربوط به فوت و ورشکستگی

در صورتیکه صاحب صندوق دچار ورشکستی شده باشد و موضوع تحت پیگرد مراجع قضایی باشد،  صندوق امانات شما تا ارایه اجازه و حکم دادگاه پلمپ خواهد شد. در صورتی که صاحب صندوق امانات فوت شود تا زمان طی مراحل قانونی انحصار ورثه و ارایه حکم قضایی، هیچ شخصی اجازه دسترسی به صندوق امانات را نخواهد داشت.

🔻 مقدمات ورود به بخش صندوق امانات

برای ورود به بخش صندوق امانات شما حتما باید مقدمات اولیه را در بانک طی کنید تا اهراز هویت شده و در صورت تکمیل پرونده ورود اجازه ورود به بخش صندوق امانات دارید. این مورد شاید برای فردی که در دسترسی به صندوق خود عجله دارد روند خسته کننده ای باشد که خارج از حوصله مشتری باشد. اما این پروسه ی قانونی بانک برای تامین امنیت بخش صندوق امانات است که در وهله اول شما در تایید این قوانین، اسناد مربوطه را امضا کرده اید.

🔻 امکان حمله های سایبری به سیستم بانکی

سیستم های بانکی به دلیل اطلاعات مهم کاربری مشتریان و همچنین گردش های مالی عموما مورد توجه هکر ها و خرابکارن سایبری است، این مورد با وجود اینکه عموما ناموفق است اما خوشایند کاربران خدمات بانکی نخواهد بود.

اگر دسترسی مداوم به اسنادتان مهم است صندوق امانات گزینه مناسبی نیست

صندوق امانات بیشتر مناسب افرادی است که مطمئن هستند مدت زمان زیادی به هیچ کدام از اسناد و مدارکی که در بانک به امانات گذاشتند نیاز ندارند در غیر اینصورت رفت و آمد های مکرر به بانک، مشکل محدودیت زمان های اداری و تعطیلات و مواردی که در بالا عنوان شد می تواند همگی باعث مشکل شود. اگر اسناد و مدارک و یا اقلامی دارید که تامین امنیت  و دسترسی مداوم به آن ها برای شما مهم است بهتر است به جای استفاده از صندوق های امانات از گاوصندوق استفاده کنید. یک گاوصندوق امن و مناسب می تواند به خوبی از اسناد و مدارک و دارایی های شما در شرایط مختلف محافظت کند. البته منظور از گاوصندوق یک جعبه فلزی رمز دار و نیست بلکه یک گاوصندوق تمام عیار است که به خوبی در برابر سرقت و آتش سوزی مقاوم شده است.

👈 تفاوت هزینه خرید گاوصندوق با اجاره صندوق امانات چقدر است؟

خرید گاوصندوق در ابتدا طبیعتا نسبت به اجاره صندوق امانات هزینه بیشتری برای شما دارد. اما در طول زمان با توجه به افزایش مداوم ودیعه و اجاره بهای صندوق ها خرید گاوصندوق به صرفه تر است. قیمت گاوصندوق بسیار متنوع است، اگر حجم  دارایی های شما خیلی زیاد نیست تقریبا با هزینه ۵ میلیون تومان می توانید یک محصول نسوز و مطمئن خریداری کنید و همیشه آن را در منزلتان داشته باشید.

چه مدل محصولی مناسب است ؟

محصولات زیادی در بازار وجود دارند که گاها انتخاب را سخت می کنند. انتخاب گاوصندوق باید مطابق با دغدغه ها و شرایط هر شخص انجام شود اما یک سری موارد ثابت وجود دارد که به شما کمک می کند تا محصول بهتر و امن تری داشته باشید.

  • بهترین سیستم رمزنگاری در محصول سیستم های تمام دیجیتال است. گاوصندوق های دیجیتال به نسبت محصولات مکانیکی امنیت و سرعت عملکرد بالاتری دارند. فقط فراموش نکنید که گاوصندوق های دیجیتال را باید از یک برند معتبر انتخاب کنید.
  • گاوصندوق حتما باید نسوز باشد. حتی اگر احتمال آتش سوزی اطراف شما کم است به هیچ عنوان از این ویژگی مهم غافل نشوید. مقاومت یک گاوصندوق نسوز در شرایط آتش سوزی فاکتوری است که تمام شرکت های معتبر در گاوصندوق های امن شان رعایت می کنند.
  • سیستم ضدسرقت مانند دزدگیر و یا آژیر بخصوص در گاوصندوق های خانگی بسیار مهم است. در گاوصندوق های خانگی مجهز به بودن به یک دزدگیر و یا در موارد پیشرفته تر سیستم گلس لاک ضریب امنیت محصول را بالاتر می برد.

کلام آخر 

صندوق امانات گزینه مناسبی برای نگهداری دارایی های مهم است اما اگر تناوب دسترسی شما به دارایی هایتان مهم است صندوق های امانات با توجه به محدودیت های تایم اداری و … گزینه مناسبی نخواهند بود و باید به فکر خرید یک گاوصندوق به عنوان جایگزین باشید. هر دو این روش ها نقاط ضعف و قوت زیادی دارند که باید متناسب با شرایط و دغدغه هایی که وجود دارد بین آنها انتخاب کرد.

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید. preloader