دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 -91302266 تهران - خیابان مطهری-تقاطع سهروردی-به سمت بهشتی پلاک289 شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

رتبه‌بندی قفل گاوصندوق به چه صورت انجام می‌شود؟

دانستن رتبه‌بندی قفل گاوصندوق می‌تواند کمک شایانی به شناخت امنیت آن بکند. در این مطلب می‌خواهیم درجات مختلفی که برای رتبه‌بندی قفل گاوصندوق به کار می‌روند را شرح دهیم و بگوییم کدام‌یک امنیت بالاتری را برای گاوصندوق تضمین می کند. اگر گاوصندوق را بعنوان یک جعبه در نظر بگیریم؛ قفل آن یکی از حیاتی‌ترین نقش‌ها را در امنیتش بازی می‌کند. به‌طوریکه گاوصندوق‌های مختلف را بر اساس سیستم قفلی که دراند طبقه‌بندی می‌کنند. قفل گاوصندوق، یکی از مهم‌ترین اجزاء آن است. اما بر خلاف بدنه گاوصندوق که با یک نگاه می‌توان به استحکام آن پی برد؛ وقتی به یک گاوصندوق در مغازه‌ای نگاه می کنید، نمی‌توانید تشخیص دهید که آیا قفل امنی دارد یا خیر. آنچه به شما در شناخت این جنبه از گاوصندوق کمک می‌کند همین رتبه‌بندی‌ست که در ادامه به معرفی ان خواهیم پرداخت.

درجه‌بندی قفل گاوصندوق

رتبه‌بندی انواع مختلف قفل‌های گاوصندوق

قبلا راجع به انوع قفل گاوصندوق صحبت کردیم و گفتیم سه نوع قفل مختلف برای گاو صندوق داریم. برای آشنایی بیشتر با این سه نوع قفل، می‌توانید به لینک بالا مراجعه کنید. اما در این مطلب قصد داریم رتبه‌بندی‌هایی که برای این انواع قفل‌ها تعریف شده است را؛ شرح دهیم. امید داریم بعد از آشنایی با رتبه‌بندی انواع این قفل‌ها در هنگام خرید با اطمینان و آگاهی بیشتری اقدام نمایید.

رتبه‌بندی قفل گاوصندوق، باید بر اساس استاندارد UL آمریکا که مخفف Underwriters Laboratories است انجام شود. این موسسه، یک شرکت امنیتی در آمریکاست، و تمام محصولات امنیتی را به طرق مختفل آزمایش می‌کند.

کسانی که بیشتر به وبلاگ اسپیتامن سر می‌زنند؛ ممکن است استاندارد ul را بیشتر به‌عنوان استاندارد گاوصندوق‌های نسوز بشناسند. واقعیت امر هم این است که این استاندارد در بحث گاوصندوق نسوز شناخته شده‌تر می‌باشد. درواقع استاندارد UL برای گاوصندوق نسوز، جهان‌تر شده و از محبوبیت بیشتری برخوردار است. همانطور که قبلا هم گفته‌ایم، وجود این استاندارد در گاوصندوق نسوز بودن آن را تا دمای مشخصی و در مدت زمان مشخص تضمین می‌کند.این استاندارد در بحث نسوز، سه درجه‌بندی را برای گاوصندوق نسوز ارائه می‌دهد.

رتبه‌بندی قفل گاوصندوق دیجیتال

گفتیم گاوصندوق دیجیتالی، دارای سیستم رمزی دیجیتال است. موارد زیادی برای نشان دادن امنیت قفل یک گاوصندوق دیجیتالی باید در نظر گرفته بشوند. در بعضی از کشورها گاوصندوق دیجیتال، باید حتما استانداردهای خاصی را داشته باشد. مثلا در کشور امریکا تمام گاوصندوق‌های دیجیتالی، حتما باید به استاندارد ul-type1 مجهز باشنداستاندارد  یا ul ۲۰۵۸ بعنوان استانداردی اولیه برای گاوصندوق‌های دیجیتال، این موارد را چک می‌کند:

۱-تعداد ترکیب‌های رمز

تعداد رمز‌های قفل دیجیتالی باید حداقل یک میلیون ترکیب باشد. این ویژگی برای آن است که احتمال حدس زدن رمز توسط سارق به صفر برسد. برای اینکه دید بهتری داشته باشید، اگر یک گاوصندوق ۹ عدد اصلی را روی کیبورد خود داشته باشد، برای اینکه ۲ میلیون ترکیب مختلف بسازیم، تعریف کردن یک رمز ۵ عددی برای آن کافیست.

درجه‌بندی قفل گاوصندوق

۲-محل قرار گیری باطری

این استاندارد تعیین می‌کند که باطری قفل دیجیتال باید در خارج از درب آن قرار داشته باشد. به این منظور که اگر درب گاوصندوق بسته بود و باطری تمام شد؛ کاربر امکان تعویض کدن باطری‌ها را به‌راحتی داشته باشد. همچنین ترکیبات رمز باید در حافظه غیر فرار آن ذخیره شوند تا این کدها از بین نروند.

۳-نوع قرار گیری قفل در درب

استاندارد UL 2058  ضخامت خاصی را برای قفل در نظر می‌گیرد. همچنین آن‌ها حالتی را پیش‌بینی کرده‌اند که باطری قفل دیجیتال ضعیف بوده و قدرت کمی داشته باشد. در این صورت باید تمام سیستم ذخیره‌سازی و پردازش قفل در داخل گاوصندوق قرار داشته باشد تا سارق نتواند از ضعیف بودن باطری استفاده کرده و اقدام با بازیابی و بازگشایی رمز نماید. این مورددر اکثر گاوصندوق‌های با قفل دیجیتال رعایت شده است.

۴-دوام قفل در برابر شکست

در محصولات با ایمنی بالا، یک روکش مستحکم  بر روی قفل کشیده می‌شود؛ تا امنیت آن را در برابر حفاری تضمین کند. این روکش که از ترکیب آلیاژهای خاصی (مثل تنگستن و کربن) با آهن تشکیل شده است، استحکام این قسمت را افزایش داده و مانع ایجاد حفاری در آن می‌شود.

ویژگی‌های نام‌برده باید تماما در قفل دیجیتالی گاوصندوق وجود داشته باشد تا بتواند استاندارد UL Type 1  را به‌دست آورد. این استاندارد درجه‌بندی ندارد و فقط به‌صورت قبول یا شکست به تست‌های گاوصندوق جواب می‌دهد.

دجه‌بندی قفل گاوصندوق مکانیکی

رتبه‌بندی قفل گاوصندوق مکانیکی

رایج‌ترین استاندارد برای قفل‌های مکانیکی در آمریکا، UL 768 است. در مجموع ۴ درجه‌بندی مختلف برای این نوع قفل‌ها وجود دارد که در  ادامه به آن می‌پردازیم:

👈گروه ۲

این استاندارد حداقل شرایطی که یک قفل مکانیکی باید داشته باشد؛ در نظر گرفته است. یعنی یک مقاومت و دوام متوسط در برابر فشار خارجی، و مقاومت در برابر باز شدن با تکنیک‌های ساده دستکاری قفل را داشته باشد.

👈گروه M2

در این دسته انتظار بیشتری از دوام و مقاومت قفل‌ها وجود دارد. همچنین باید ایمنی در برابر باز کردن نیز، باید تا سطح سارقین متخصص و حرفه‌ای بالا بیاید.

👈گروه ۱

برای آزمایش گاوصندوق‌های موجود در این درجه‌بندی، آن‌ها را تا ۲۰ ساعت در اختیار یک متخصص قرار می‌دهند تا آن را دستکاری و باز کند. این قفل باید تا پایان ۲۰ ساعت تلاش، دوام بیاورد تا بتواند تست را پاس کند. این نوع قفل‌ها بالاترین سطح امینت را داشته و معمولا برای گاوصندوق‌هایی تعریف شده‌اند؛ که در برنامه‌های حساس دولتی کاربرد دارند. ویژگی دیگر محصولات این دسته این است که پیچی در طراحی آن‌ها به کار رفته که در صورت خراب شدن یا سوراخ شدن قفل، پیچ را بی‌حرکت نگه دارند تا امکان ورود به گاوصندوق از طریق تخریب قفل وجود نداشته باشد.

👈گروه R1

محصولاتی که این دسته‌بندی را پاس می‌کنند؛ محصولات بسیار خاصی هستند که می‌توان در دسته گاوصندوق‌های فوق امنیتی به حساب آورد. این قفل علاوه بر اینکه باید تمام استاندارد های گروه ۱ را پاس کند، باید در برابر اشعه ایکس نیز مقاومت کند. چرا که قرار است سارقین حتی با عکس‌برداری نیز محتویات داخل محصول را نبینند. پس در ساخت این نوع قفل، از سرب و نوعی پلاستیک محافظ استفاده شده است. این نوع قفل برای گاوصندوق‌های دولتی که برای نگهداری اسلحه گرم به‌کار می‌روند استفاده می‌شود. همانطور که گفتیم؛ این قفل‌ها برای موارد بسیار نادر و خاص تعبیه می‌شوند.

کلام آخر

در این مقاله یکی از استانداردهایی را که در زمینه قفل گاوصندوق کار می‌کند به شما معرفی کردیم. این استاندارد برای قفل‌های دیجیتالی و مکانیکی آزمایش‌ها و معیارهای متفاوتی را در نظر گرفته است. لطفا دیدگاه‌ها و انتقادات خود را درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید. preloader