دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 -91302266 تهران - خیابان مطهری-تقاطع سهروردی-به سمت بهشتی پلاک289 شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

انواع قفل گاوصندوق و انتخاب قفل گاوصندوق مناسب

قفل گاوصندوق اولین سد امنیتی و راه نفوذ به گاوصندوق است. اهمیت انتخاب قفل گاوصندوق به لحاظ امنیتی باعث شده تا کمپانی های مختلفی صرفا روی تولید قفل گاوصندوق تمرکز کنند تا بتوانند محصولی با ضریب امنیت بالا تولید کنند. همین موضوع باعث شده تا به امروز قفل های مختلفی از جمله اثرانگشتی، اسکنر عنبیه، عددی و یا حتی قفل های پیشرفته تر و ترکیبی طراحی شوند که هر کدام کاربرد و نقاط ضعف و قوت مشخصی دارند. در این جا در ابتدا انواع قفل گاوصندوق را معرفی می کنیم و در ادامه به بررسی کاربرد هر کدام از آن ها بر اساس نیاز مشتری می پردازیم.

 استارت اولیه گاوصندوق ها با قفل های کلیدی خوردند که در زمان خودشان یک امنیت و شاهکار محسوب می شدند اما به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، این صنعت نیز متحول شد اما موضوع جالب اینجاست که برخلاف بسیاری از صنایع، قفل های کلیدی از خط تولید حذف نشدند بلکه با ارتقا کیفیت و ترکیب شان با قفل های جدید، یک ترکیب امن را ایجاد کردند که امروزه مشتریان زیادی دارد.

معرفی انواع قفل گاوصندوق

با یک دسته بندی کلی می توانیم 3 نوع سیستم قفل گاوصندوق تعریف کنیم. حتی سیستم رمزنگاری امن ترین و گران ترین گاوصندوق های دنیا نیز از این 3 مورد مستثنی نیستند. 

مکانیزم قفل مکانیکی، دیجیتالی و در نهایت ترکیبی که در ادامه هر کدام را به صورت مجزا بررسی می کنیم. 

سیستم قفل مکانیکی | اولین قفل های این صنعت  

قفل مکانیکی در واقع نسل قدیم قفل گاوصندوق است اما این موضوع به این معنی نیست که این قفل ها نسل سوخته هستند و دیگر کاربردی ندارند، قفل های مکانیکی کماکان در این صنعت حضور دارند. قفل های مکانیکی کلید و اهرم دار یا قفل های چرخشی بخصوص در محصولات صنعتی کاربرد دارند . اما آنچیزی که امروزه به عنوان قفل مکانیکی در محصولات به کار برده می شوند به جهت ضد دریل بودن و یا کپی شدن کلید ها ضریب امنیت بالاتری دارند. 

انتخاب قفل گاوصندوق

سیستم قفل دیجیتال | قفل های به روز و امن

قفل های دیجیتال نسل پیشرفته این صنعت است که در 4 مدل برای گاوصندوق ها تولید می شود. قفل های اثرانگشتی، کیبوردی، تشخیص چهره و رمز های عددی . قفل های دیجیتال به خوبی توانستند پاسخگو مشکلات قفل های مکانیکی باشند. سرعت عملکرد بالا در باز شدن درب، تسهیل روند تغییر رمز، قابلیت چندکابره بودن، عدم نیاز به کلید و از همه مهم تر ضریب امنیت بالاتر از مزیت های قفل دیجیتال است که طرفداران زیادی دارد. قفل های دیجیتال انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن ها بر اساس قیمت، امنیت و کاربرد طبقه بندی می شود. انتخاب بین انواع قفل های دیجیتال بستگی به دغدغه ها و انتظارات مشتری دارد.

به عنوان مثال اگر قرار است فرد مسنی از گاوصندوق استفاده کند بهتر از قفل های دیجیتال اثرانگشتی یا اسکنر عنبیه استفاده کند تا با مشکلاتی از قبیل فراموشی رمز عبور یا گم کردن کلید مواجه نباشند. قفل های دیجیتال به تنهایی یک بحث جداگانه و مفصل است که در این جا به صورت خلاصه و در هر کاربرد آن ها را بررسی می کنیم. 

انواع قفل های دیجیتال در بازار امروز 

  • قفل اثرانگشتی 

اگر به دنبال یک قفل با ضریب امنیت بالا می گردید قفل های اثرانگشتی انتخاب خوبی هستند.  قفل های اثرانگشتی از آن جایی که بر اساس کد های ژنتیکی طراحی شده اند بسیار امن و مطمئن هستند.  همان طور که می دانید احتمال شباهت اثرانگشت دو فرد در دنیا 1 به 64 هزار میلیارد است. این رقم یعنی یک رمز فوق امن که کسی به جز شما قادر به باز کردن آن نخواهد بود.

  • سیستم های تشخیص چهره 

سیستم های تشخیص چهره برای مدتی به عنوان یکی از سیستم های به روز و جدید روی گاوصندوق ها اجرا شد اما یک مشکل کوچک باعث خورده گرفتن به این سیستم ها شد. جالب است بدانید که این مشکل بحث دو قلو های همسان بود. از آن جایی که گاوصندوق یک محصول امنیتی است این موضوع باعث شد تا روند اجرای این سیستم ها روی گاوصندوق متوقف شود. در یک گاوصندوق همه چیز باید طوری طراحی شود تا ضریب خطای گاوصندوق به حداقل برسد. بحث دوقلو های همسان ظاهرا بحث کوچکی است اما خللی بود که توانست به این سیستم ها خورده بگیرد و نقطه ضعفی برای این قبیل گاوصندوق ها باشد. 

  • قفل های اسکنر عنبیه 

این سیستم رمزنگاری نیز با بهره برداری از کد های ژنتیکی طراحی شد. الگوی قرنیه هر فردی دقیقا همانند اثرانگشت منحصر به فرد است . سیستم های اسکنر عنبیه هنوز به تولید انبوه نرسیده اند اما ثابت شده که به لحاظ امنیتی دقیقا 10 برابر دقیق تر از قفل های اثرانگشتی هستند. قفل های اسکنر عنبیه عموما مجهز به حرکات مشخص عنبیه هستند. این ویژگی در قفل های اسکنر عنبیه باعث شد تا احتمال سوء استفاده از این سیستم ها کاهش پیدا کند. قفل اسکنر عنبیه به عنوان یک قفل بایومتریک به لحاظ امنیتی در پله اول قرار گرفته. 

  • قفل های کیبوردی

قفل های کیبوردی عددی با دقت بین 4 تا 16 رقم نیز در دسته قفل های دیجیتال قرار دارد که عموما روی گاوصندوق های ارزان تر اجرا می شود. این قفل ها عموما متدوال تر هستند و در بازار بیشتر دیده می شوند. 

  • قفل های تمام لمسی عددی

قفل های تمام لمسی نیز همانند قفل های کیبوردی دقت و امنیت خوبی دارند که به دلیل طراحی و ظرافت بصری آن ها بیشتر روی گاوصندوق های دکوراتیو اجرا می شوند. 

 قفل های ترکیبی | ترکیب قفل های دیجیتال و مکانیکی

قفل های ترکیبی، همان طور که از نامشان پیداست، ترکیبی از قفل های مکانیکی و دیجیتال هستند. در گاوصندوق های مدل EG قفل شامل کیبورد لمسی رمز عددی، رمز اثرانگشت و همچنین یک کلید و اهرم مکانیکی است که کاربر می تواند با توجه شرایط خود این قفل ها را ترکیب کند یا به تنهایی استفاده کند. قفل های ترکیبی جزء امن ترین ها دسته بندی می شوند و در صورت عدم اجرای هر قسمت از آن ها به هیچ عنوان قفل باز نمی شود. بحث ترکیبی بودن از یک جهت باعث ارتقا ضریب امنیت محصول می شود و از طرف دیگر تا حدودی البته نه خیلی زیاد باعث کاهش سرعت عملکرد قفل محصول می شود. 

همان طور که می بینید قفل های مکانیکی نه تنها از عرصه امنیت کنار نرفتن بلکه با ترکیب شدن با سایر قفل ها، ترکیبی امن ایجاد کردند که روی گاوصندوق برند های معتبر قابل مشاهده است.

 

کدام قفل مناسب من است؟ 

انتخاب قفل بسته به نیاز ها و دغدغه های مشتری متفاوت است. انتخاب قفل در گاوصندوق فوت و فن های خودش را دارد که در زیر آن ها را بررسی می کنیم . اما به عنوان یک نکته مهم در نظر داشته باشید که قفل گاوصندوق تان را حتما از یک برند معتبر انتخاب کنید. قفل اهمیت بالایی در ضریب امنیت گاوصندوق دارد و کوچکترین سهل انگاری می تواند به حد قابل توجهی امنیت محصول را کاهش بدهد. 

✔️ اگر برای مراکز صنعتی قصد تهیه گاوصندوق دارید، قفل های مکانیکی بهترین انتخاب هستند. چراکه ظرافت های یک قفل دیجیتال ممکن است مناسب محیط های صنعتی و خشن نباشد. قفل های مکانیکی را از نوع قفل های کلید و اهرمی انتخاب کنید. قفل های قدیمی چرخشی خیلی زمان بر هستند و به خاطر سپردن روند باز و بسته کردن آن ها بخصوص در شرایط سخت محیط صنعتی می تواند سخت باشد. 

✔️ اگر دسترسی چند نفر با رمز های مجزا به گاوصندوق برای شما اولویت دارد باید به دنبال قفل های دیجیتال باشید. این موضوع عموما در همه جا صدق می کند . از گاوصندوق های خانگی گرفته تا اداری. قفل های دیجیتال امکان ثبت رمز جداگانه برای کاربر های مجزا را فراهم کرده و نیازی به کپی کردن کلید و این دردسر ها نیست. 

✔️ گاوصندوق های اداری دارای قفل دیجیتال می تواند پاسخگو نیاز های یک محیط های اداری باشد. این قفل ها سرعت عملکرد بالاتری دارند و تناوب دسترسی به محصول در محیط های اداری را با مشکل روبه‌رو نمی کند. 

✔️ اگر افراد مسن تری باید به گاوصندوق دسترسی داشته باشند به هیچ عنوان به دنبال قفل های کلید دار یا رمزنگاری عددی نباشید، قفل اثرانگشتی گزینه مناسبی است. قفل های اثرانگشتی با وجود ضریب امنیت بالا مشکلات کلید و اهرم و فراموشی رمز عبور یا گم کردن کلید را دیگر ندارند. 

✔️ در گاوصندوق های اسلحه بهترین انتخاب قفل اثرانگشتی است. البته قفل های اثرانگشتی که عموما برای گاوصندوق های اسلحه استفاده می شود دارای حسگر جریان خون است که امکان سوء استفاده از آن را به صفر می رساند. 

✔️ برای گاوصندوق طلافروشی بهترین انتخاب، قفل های اثرانگشتی و همینطور قفل های ترکیبی هستند. به طور کلی به علت ارزش بالای اقلامی که داخل یک گاوصندوق طلافروشی نگهداری می شود بهتر است محصول از یک لول امنیت بالا انتخاب شود. 

2 پاسخ
    1. مهدیه ابراهیمی

      سلام و روز به خیر خدمت شما. همانطور که در قسمت کدام قفل برای من مناسبتر است؟ توضیح داده‌ایم، بهترین سیستم قفل با توجه به نیاز شما تعیین می‌شود. به طور مثال اگر برای برای مراکز صنعتی به دنبال خریذ گاوصندوق باشد، قفل‌های مکانیکی بهترین گزینه هستند. یا مثلا اگر می‌ترسید کلید گاوصندوقتان را گم کنید، سراغ گاوصندوق‌های شاه کلید دار نروید. اگر نوع گاوصندوقی که مدنظرتان هست را در این لیست پیدا نکردید، دوباره برای ما پیغام بگذارید تا راهنمایی بیشتری درسیافت کنید.

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید. preloader