دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 -91302266 تهران - خیابان مطهری-تقاطع سهروردی-به سمت بهشتی پلاک289 شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

تاریخچه گاوصندوق به چه زمانی بر می‌گردد؟

تاریخچه گاوصندوق‌ به هزاران سال پیش برمی‌گردد. بحث امنیت به طور جدا نشدنی از ابتدای تاریخ همراه کسانی بود؛ که مال و اموال ارزشمندی برای محافظت و نگهداری داشتند. درست است تاریخچه گاوصندوق به افراد خاصی برمی‌گردد؛ اما شاید تعجب کنید از اینکه اولین گاوصندوق‌های تاریخ، متعلق به بالاترین سطح جامعه یعنی پادشاهان نبوده است! اگر برای‌تان جالب است بدانید این محصول در ابتدا برای چه کسانی ساخته شد و در طول زمان چگونه تغییر کرد؛ این مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید.

گاوصندوق، از گذشته تا به حال

اولین گاوصندوق‌ها متعلق به چه کسانی بودند؟

شواهد به دست آمده از مطالعات تاریخی نشان می‌دهد؛ از هزاران سال پیش شیئی شبیه به گاوصندوق وجود داشته است. گاوصندو‌های اولیه به صورت جعبه‌های چوبی محکمی طراحی می‌شده‌اند؛ که با حلقه‌های آهنی بسته شده‌اند.شاید فکر کنید این نوع گاوصندوق متعلق به پادشاهان بوده است؛ اما اینطور نیست. درواقع پادشاهان، محفظه‌ای در ابعاد بزرگ مثل بانک یا خزانه داشتند؛ که اموالشان در آن‌جا و با گارد حفاظتی مخصوص نگهداری می‌کردند. پس درواقع گاوصندوق اولین بار برای قشر متوسط‌تر جامعه، که اموال گران‌بها و محدودی برای محافظت داشتند؛ ساخته شد. کسانی که تجملات و قلعه و ارتش برای نگهداری اموالشان نداشتند و به جعبه‌ای کوچک اما امن نیاز داشتند که با خیال راحت بتوانند آن را در جایی پنهان کنند و اموالشان را در آن قرار دهند.

تاریخچه گاوصندوق در کشورهای مختلف

در شهرها و کشورهای مختلف، بنا به شرایط اجتماعی و محیطی متنوع، انواع مختلفی از این محصول ساخته و استفاده می‌شد. به طور مثال برخی کشورها به سمت محصول مکانیکی رفتند و برخی تاریخچه گاوصندوق دکوراتیو را رقم زدند. در ادامه می‌خواهیم به این بپردازیم که در کشورهای مختلف، این محصول به چه صورت تولید می‌شد و برای نگهداری چه اقلامی استفاده می‌شد.

تاریخچه گاوصندوق در یونان باستان و روم

در یونان باستان و روم، تاریخچه گاوصندوق به به دلیل محبوبیت معاب به آن‌جا برمی‌گردد. درواقع می‌توان گفت در روم باستان فعالیت‌های پولی و بانکی ابتدا در معابد به وجود آمد و سپس به خانه‌های مردم راه پیدا کرد. تاریخ نشان می‌دهد دویست سال قبل از میلاد، اولین گاوصندوق‌های مخفی در در داخل بخشی از دیوار معابد به وجود آمد؛ که دارای شکافی بود که امکان انداختن سکه را به مردم می داد.

در میان انواع قفل گاوصندوق، این محصول را می‌توان نوعی صندوق با قفل ترکیبی به حساب آورد. چرا که با یک قفل ترکیبی به علاوه یک صفحه چرخشی که نوعی کلید قدیمی بد؛ تولید می‌شدند. این نمونه الیه در تاریخچه گاوصندوق در مقبره‌ای در شهر آتن یونان پیدا شد.

تاریخچه صندوق امن در قرون وسطی چین

در زمان سلسله تانگ چین، (۶۱۸ تا ۹۰۷ میلادی) به عنوان دوره اوج هنر و ثروت چین شناخته می‌شود. از این نوع صندوق امن برای حفاظت از اسلحه، فلزات گران‌بها و ابریشم در انبارهای خصوصی استفاده می‌شد. در واقع اکثر تاجران به سمت خرید و سفارش این نوع محصول رفتند. در واقع می‌توان گفت اولین گاوصندوق اسلحه متعلق به کشور چین بوده است. یکی دیگر از موارد جالبی که در داخل این نوع صندوق نگهداری می‌شد؛ سنگ معدنی نمک بود!

در خاورمیانه و اروپای رنسانس

 سیستم ذخیره‌سازی که اولین بار در خاورمیانه و اروپا استفاده شد؛ نوعی جعبه‌های چوبی با قفل و صندوقچه‌های دارای قفل بودند. این نوع محصول از چوبی ضخیم و سنگین و نوارهای آهنی تولید می‌شد. بر روی این چوب‌ها کنده‌کاری‌های تزئینی و زیبا استفاده می‌شد.  در تاریخچه گاوصندوق، نام محصولاتی که در خاورمیانه تولید می‌شد؛ به عنوان پیشرفته‌ترین محصولات ثبت شده است. چرا که از درب‌های لولایی با وزن بسیار سنگین استفاده می‌شد.

این صندوق‌ها که جزء امنیتی‌ترین گاو صندوق‌های اولیه به شمار می‌رفتند؛ قفل‌ها و کلیدها و اتصالات آهنی حلقوی داشتند. دستور ساخت قفل‌های اسلامی که در این نوع صندوق استفاده می‌شد؛  در کتاب «دانش ابزارهای مکانیکی جدید» از الجزری نوشته شده بود. می‌توان گفت این نوع قفل‌ها، اولین قفل در تاریخچه قفل‌های گاوصندوق در طول تاریخ به حساب می‌آمد.

اولین گاوم به سوی پیشرفت، گاوصندوق نسوز در انگلیس

اولین گاوصندوق نسوز در قرن ۱۹ میلادی در انگلیس تولید شد. این گاوصندوق نسوز، از دو ورقه فلزی شکل می‌گرفت و داخل آن با موادی مثل اره و زاج و محتویات نسوز پر می‌شد. زاج درواقع نقش آلیاژ‌های نسوز امروزی را که در گاوصندوق‌های نسوز به کار می‌رود؛ ایفا می‌کرد. اینکه انگلیس به سمت ساخت گاوصندوق نسوز رفت؛ بی‌تأثیر با نیاز بورژواهای آن زمان انگلستان نبود.

در واقع در انگلیس، قرن ۱۸ میلادی شروع دوره‌ای جدید برای این محصول بود. به طوری که تولید انبوه این محصول و اولین کارخانه‌های ساخت گاوصندوق، به انگستان دوره ویکتوریایی تعلق دارد. البته تاریخچه گاوصندوق‌های اولیه خبر از نسوز بودن این محصول نمی‌دهد. اما بورژواهای انگلیس برای نگهداری جواهرات و اموالشان راهی نوین را به عرصه جهانی را معرفی کردند؛ که مسیر تحول این محصول را باز کرد.

در گاوصندوق‌های اولیه در ایالات متحده

بهبود و پیشرفت این صنعت در آمریکا اتفاق افتاد. روش‌های جدید و پیشرفته برای ساخت محصولات جدید و پیشرفته، در آمریکای قرن ۱۹ رخ داد. ورود فلزات و مصالح خاص به این صنعت در طول همین دوره رخ داد. به طوریکه از سال ۱۸۳۰ به بعد، ثبت اختراع‌های متعدد در زمینه ذخیره‌سازهای امنیتی انجام می‌شد.  Yale به عنوان اولین شرکت قفل‌ساز آمریکایی شناخته می‌شود که قفل‌ها ی مدرنی را تولید کرد. او به همراه پدرش این شرکت را راه انداخت و تولید گاوصندوق ضد سرقت را به نام خودش ثبت کرد.

گاوصندوق‌های فولادی امروزی

توسعه و پیشرفت در صنعت فولاد مدرن، و استحکام ذاتی آن، راه خود را به این صنعت پر جاذبه باز کرد. جنس فولاد گاوصندوق که بهبود پیدا کرد؛ نا خودآگاه این محصول به سمت قوی‌تر شدن و با دوام‌تر شدن گام برداشت. به طوریکه این محصول جزء کالاهای طویل‌العمر محسوب می‌شود.

این محصول در اوایل قرن بیستم به فولاد و بتن مجهز شد و به جایی رسید که ابزارهای مشخص، دیگر قابل باز کردن نبود. توسعه این محصول روز به روز، با گسترش فناوری پیشرفت کرد و بهبود یافت. به طوریکه امروزه گاوصندوق‌هایی تولید می‌شوند که سختی فولاد بدنه آن‌ها با سختی الماس طبیعی به نام کوراندوم برابری می‌کند. ناگفته نماند که این پیشرفت‌ها هنوز که هنوز است؛ ادامه دارد. هر روز با دستاوردهای علمی جدید، تکنولوژی‌های جدید جای خود را به صنعت گاوصندوق باز می‌کنند. پس اگر شما هم علاقمند هستید که با این صنعت و پیشرفت‌های وز افزونش آشنا شوید، حتما مطالب این سایت را دنبال کنید.

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید. preloader