دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 -91302266 تهران - خیابان مطهری-تقاطع سهروردی-به سمت بهشتی پلاک289 شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

درب اضطراری و تفاوت آن با درب آتش

درب خروج اضطراری یا Egress door عموما در ساختمان های بزرگ دیده می شود و یکی از بخش های مهم در تامین امنیت و مدیریت بحران در مراکز و ساختمان های بزرگ محسوب می شود. درب تخلیه اضطراری تنها درب خروجی نیست، چراکه درب اضطراری استاندارد های ایمنی منحصر به خودش را دارد و کاملا متفاوت از درب های معابر معمولی است.

درب اضطراری

درب اضطراری یا Egress door چه تفاوت هایی با یک درب معمولی دارند؟

از آن جایی یک درب خروج اضطراری باید بتواند در در شرایط بحران تمام افرادی که در یک ساختمان حضور دارند را برای تخلیه مدیریت کند باید چندین آیین نامه را رعایت کنند. در این جا تفاوت هایی که یک درب معمولی با درب های خروج اضطراری دارد را بحث می کنیم.

✔️  درب های معمولی می توانند به هر شکل و اندازه ای که مورد نظر شما است باشند، آن ها نیازی به باز شدن به روش خاص یا کارکرد خاصی ندارند مگر اینکه این درب ها در این منطقه عمومی قرار گرفته باشند که برای دسترسی برای معلولیت های مشخصی باید تحت نظارت مقررات ADA باشند.

✔️ درب های خروج اضطراری باید حداقل 32 اینچ ( 80 سانتی متر ) عرض داشته باشند اما برای دسترسی و کاربرد آسان نباید طول آن ها از 48 اینچ ( امتر و 20 ) بیشتر باشد. درب های اضطراری باید رو به بیرون باز شوند و از داخل امکان قفل شدن نداشته باشند. باز شدن درب های اضطراری می تواند با یک حرکت واحد انجام شود. مثلا با فشردن دکمه خطر درب باید باز شود.

آیا درب های اضطراری با درب های آتش یکسان هستند ؟

خیر. این درب ها به گونه ای طراحی شده که می تواند در مواقع بحران خروج تمام افراد از ساختمان را مدیریت کند. اما درب آتش جهت جلوگیری از انتشار شعله های آتش ساخته شده که باید در برابر آتش سوزی و دماهای بالا مقاوم باشند و علاوه بر آن نیاز به بازرسی سالانه دارند. درب آتش باید دارای مکانیزم اطمینان ار بسته شدن و قفل شدن درب در حین آتش سوزی باشد.

کلام آخر

بحث امنیت ساختمان خیلی فراتر از دوربین های مداربسته و سیستم های کنترل کننده است. عموما وقتی صحبت از امنیت ساختمان می شود همیشه بحث سرقت و دستبرد و سوء استفاده های این چنینی پر رنگ تر است و در مواقع اضطراری عموما مدیریت بحران وجود ندارد. در ساختمان های بزرگ امنیت تک تک واحد ها در امنیت عمومی ساختمان موثر است. برخی از موارد که در زمینه امنیت مطرح می شود مانند گاوصندوق به امنیت اسناد و دارایی ها مربوط می شود و برخی موارد جنبه امنیت عمومی در یک ساختمان دارد ( مثل همین درب های خروج اضطراری، کپسول های اطفاء حریق و ). در این موارد دیگر بحث بین بهترین و بدتری نیست. شما باید بتوانید متناسب با تهدید ها و اولویت هایی که دارید انتخاب کنید.

2 پاسخ

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید. preloader