دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 -91302266 تهران - خیابان مطهری-تقاطع سهروردی-به سمت بهشتی پلاک289 شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

۲ مورد از بزرگ ترین شکست های امنیتی تا به امروز

در این مقاله قصد داریم درباره شکست های امنیتی در دنیا صحبت کنیم که امنیت ملی را نقض کرده اند. معتقدیم در هر کدام از این نقض های امنیتی در هر سطحی که باشد ( ملی یا شخصی ) مواردی برای درس گرفتن و تعمیم آن به امنیت شخصی، خانه و خانواده و کسب وکار وجود دارد که باید از آنها استفاده کرد. ما در اینجا قصد نداریم لیست باهوش ترین یا موفق ترین مجرمان را منتشر کنیم. چه بسا که در برخی از این شکست های امنیتی که در ادامه درباره آن صحبت می کنیم هیچ مجرمی وجود ندارد بلکه در اینجا قصد داریم صرفا آسیب پذیری، غفلت و اشتباهاتی که منجر به وقوع آن جرم می شود را بررسی کنیم و موضوع را در سطح امنیت خانه و یا کسب و کار تعمیم دهیم.

برای مطالعه بزرگ ترین شکست های امنیتی در دنیا در ادامه متن با ما همراه باشید و اگر تجربه ای از نقض امنیت داشتید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

🛑 TSA در 90% مواقع شکست می خورد

TSA ) transportation security administration ) اداره امنیت حمل و نقل آمریکاست که در خصوص امنیت مسافران ایالات متحده فعالیت می کند. این سازمان در 11 سپتامبر تشکیل شده و عمدتا مربوط به سفرهای هوایی می شود که شامل تیم افسران و سگ های دستیار است.

طی یکی از ماموریت های امنیت ملی، افرادی در قالب مسافر و حامل مواد منفجره و اسلحه وارد فرودگاه شدند تا از گیت های بازرسی عبور کنند. در واقع هدف این ماموریت محک وضعیت کنترل امنیت و میزان آسیب پذیری TSA بود. جالب اینکه از 70 مورد حامل اسلحه و مواد منفجره 67 نفر بدون هیچ مشکلی توانستند در میان مسافران از واحد های بازرسی عبور کنند در واقع فقط کافی بود همانند سایر مسافران در صف بایستند و از گیت ها عبور کنند. اما نکته قابل توجه اینجاست که TSA در مورد چیزهای کوچک در خصوص مسافران بسیار حساس و ریزبین است اما متاسفانه در این ماموریت بزرگ شکست خورد. این جریان باعث شد تا رسانه ها وارد شوند و TSA این خلاء بزرگ را پذیرفت.

شکست امنیتی TSA

اداره امنیت حمل و نقل آمریکا حدود 6200 کارمند مشغول به کار و سالانه 8 میلیارد دلار بودجه دارد. این مشکل به کارکنان یا بودجه امنیتی بر نمی گردد بلکه یک تقسیم نادرست از تلاش و نگرانی است. این ایده تونل های TSA در سطح امینت خانه نیز زیاد دیده می شود. عموما صاحب خانه هایی دچار خسارت و یا سرقت می شوند تمام تمرکزشان را روی همان یک مسئله معطوف می کنند و عموما تهدید های دیگر را در نظر نمی گیرند. در مسئله راهکار های تامین امنیت خانه از آنجایی که اغلب بودجه افراد محدود و راهکارهای امنیتی گران هستند لازم است تا تهدید هایی که متوجه شماست در ابتدا اولویت بندی و در ادامه مطابق آن اولویت ها اجرا شود. به هیچ عنوان صرفا روی یک تهدید تمرکز نکنید، خطراتی مانند آتش سوزی، سیل و به طور کلی بلایای طبیعی بخصوص در کشور ما که در رتبه سوم بلایای طبیعی قرار دارد قابل چشم پوشی نیستند. چشم بستن روی این مسائل دقیقا همانند عملکرد TSA است . و شما دقیقا از بیشترین آسیب را از جایی می بینید که از آن غافل بودید.  

🛑 شکست امنیتی بانک بغداد و سرقت گاردهای امنیتی

درباره سرقت بانک بغداد اطلاعات زیادی وجود ندارد. تعداد سارقان و حتی نحوه انتقال پول هنوز مشخص نیست. اما چیزی که واضح است توطئه 2 یا 3 نگهبان برای سرقت مبلغ زیادی دلار است.  کاری به بحث سیاسی جریان سرقت دلارهای بانک دارالسلام نداریم، بحث اصلی ما در اینجا آسیب بزرگی است که به علت یک سهل انگاری، سیاست های اشتباه و استخدام افراد نادرست صورت گرفته است . مشکلات و آسیب های این چنینی صرفا نه در زمینه سرقت و دستبرد متاسفانه در سازمان های کوچک و بزرگ نیز رخ می دهد. در واقع در اینجا بحث مسئولیت بیشتر مطرح است. شما باید بدانید که دقیقا مسئول چه چیزی و چه کسانی هستید و در این راستا باید از چه افرادی همراهی بگیرید. اگر شما مسئول یک سازمان هستید باید بدانید که جریان بودجه امنیتی برای یک سازمان ضروری است. حقوق کارکنان و همینطور تهدید های موجود برای هر بخش را باید بشناسید و برای هر کدام از آنها راه حل مناسب داشته باشید. در بحث امنیت ادارات و سازمان ها اگر شما خودتان را مسئول بدانید باید دغدغه های امنیتی کارکنان را ارزیابی کنید و بر اساس بودجه امنیتی که دارید برای آنها راه حل پیدا کنید. در برخی از سازمان ها اقدامات امنیتی عموما تا وقوع یک واقعه جبران ناپذیر نادیده گرفته می شود. 

اگر علاقمند هستید بیشتر درباره سرقت بزرگ 282 میلیون دلاری بانک بغداد بدانید پیشنهاد می کنیم اخبار مجله نیویورک تایمز در خصوص سرقت بانک بغداد را  مطالعه کنید. 

جمع بندی

بدترین شکست امنیتی این نیست که امنیت شما نقض شده باشد بلکه بدترین شکست زمانی اتفاق می افتد که بعد از آن هیچ چیز تغییر نکند. از داستان ها و رویداد هایی که در زندگی روزمره می شنوید به عنوان یک زنگ هشدار برای تهدید های احتمالی استفاده کنید. این تهدید هارا بررسی و برای خودتان اولویت گذاری کنید تا بتوانید به موقع به اتفاقات پاسخ بدهید.

2 پاسخ
  1. آزموده

    اون دزدی از بانک عراق خیلی سر و صدا کرد. ۲۸۲ میلیون دلار از بانک به راحتی سرقت شد و بدتر از همه این بود که نتونستن پیگیریش بکنن. خیلیها همون موقعش گفتن که خود نگهبانای بانک با دزدا هماهنگ بودن. واقعا مایه تأسفه!

    1. مهدیه ابراهیمی

      با تشکر از انتشار نظر خوبتان. با توجه به پیشنهاد خوبی که دادید، در اینده این مقاله را به روز رسانی خواهیم کرد، و اتفاقات پس از ان را پیگیری می‌کنیم. با تشکر از شما.

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید. preloader