دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 86072900 تهران - خیابان سپهبد قرنی -خیابان کلانتری - پلاک 55 - طبقه سوم شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

انواع قفل گاوصندوق و انتخاب قفل گاوصندوق مناسب

قفل گاوصندوق اولین سد امنیتی برای ورود و بازکردن گاوصندوق است. اهمیت انتخاب قفل گاوصندوق به لحاظ امنیتی باعث شده تا کمپانی های مختلف صرفا روی تولید قفل تمرکز کنند.امروزه قفل های مختلفی از جمله اثرانگشتی، اسکنر عنبیه، رمز عددی و… برای گاوصندوق ها طراحی می شود که بسته به نیازتان باید بتوانید بین آن ها انتخاب کنید. در این جا می خواهیم انواع قفل گاوصندوق را معرفی کنیم تا بهتر با ویژگی های هرکدام  آشنا شوید تا در نهایت بتوانید تصمیم بگیرید کدام نوع قفل برای شما مناسب است. 

 استارت اولیه گاوصندوق ها با قفل های کلیدی خوردند که در زمان خودشان یک امنیت و شاهکار محسوب می شدند اما به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، این صنعت نیز متحول شد اما موضوع جالب اینجاست که برخلاف بسیاری از صنایع، قفل های کلیدی از خط تولید حذف نشدند بلکه با ارتقا کیفیت و ترکیب شان با قفل های جدید، یک ترکیب امن را ایجاد کردند که امروزه مشتریان زیادی دارد.

انواع قفل گاوصندوق

با یک دسته بندی کلی می تواتیم 3 نوع سیستم قفل تعریف کنیم.

مکانیزم قفل مکانیکی، دیجیتالی و در نهایت ترکیبی که در ادامه هر کدام را به صورت مجزا بررسی می کنیم. 

سیستم قفل مکانیکی

قفل مکانیکی در واقع نسل قدیم قفل گاوصندوق است اما این موضوع به این معنی نیست که این قفل ها نسل سوخته هستند و دیگر کاربردی ندارد بلکه اتفاقا هنوز هم قفل های مکانیکی بخصوص روی گاوصندوق های صنعتی سوار می شوند. اما قفل های مکانیکی دیگر آن قفل های چرخشی نیستند. منظور از قفل مکانیکی، قفل های کلیدی و اهرمی هستند که مهم ترین نکته در انتخاب یک قفل مکانیکی، اطمینان از کپی نشدن کلید هاست. کلید های قفل مکانیکی باید به گونه ای طراحی شوند که امکان کپی برداری از آن ها به حداقل برسد. 

انتخاب قفل گاوصندوق

سیستم قفل دیجیتال

قفل های دیجیتال گاوصندوق نسل پیشرفته این صنعت است که شامل قفل های اثرانگشتی، کیبوردی، تشخیص چهره و رمز های عددی است که هر کدام بنا به نوع دغدغه مشتری روی محصول نصب می شود. قفل های دیجیتال به نوعی توانستند پاسخگو مشکلات قفل های مکانیکی در گاوصندوق ها باشند. سرعت عملکرد بالا در باز شدن درب، تسهیل روند تغییر رمز، قابلیت چندکابره بودن قفل ها، عدم نیاز به کلید و امنیت کافی از مزیت های قفل دیجیتال هستند که طرفداران زیادی دارد. قفل های دیجیتال انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن ها بر اساس قیمت، امنیت و کاربرد طبقه بندی می شود. انتخاب بین انواع قفل های دیجیتال بستگی به دغدغه ها و انتظارات مشتری دارد. به عنوان مثال اگر قرار است فرد مسنی از گاوصندوق استفاده کند بهتر از قفل های دیجیتال اثرانگشتی یا اسکنر عنبیه استفاده کنید تا درگیر فراموشی رمز و عبور و این قبیل مشکلات نباشید. 

انواع قفل های دیجیتال

 • قفل اثرانگشتی 

قفل های اثرانگشتی در دسته قفل های فوق امنیتی قرار می گیرند که از به روز ترین سیستم های قفل محسوب می شود. همان طور که می دانید احتمال شباهت اثرانگشت دو فرد در دنیا 1 به 64 هزار میلیارد است. این رقم یعنی یک رمز فوق امن که کسی به جز شما قادر به باز کردن آن نخواهد بود.

 • سیستم های تشخیص چهره 

سیستم های تشخیص چهره برای مدتی به عنوان یکی از سیستم های به روز و جدید روی گاوصندوق ها اجرا شد اما یک مشکل کوچک باعث خورده گرفتن به این سیستم ها روی گاوصندوق شد. جالب است بدانید که این مشکل بحث دو قلو های همسان بود. از آن جایی که گاوصندوق یک محصول امنیتی است این موضوع باعث شد تا روند اجرای اسن سیستم ها روی گاوصندوق متوقف شود. در یک گاوصندوق همه چیز باید طوری طراحی شود تا ضریب خطای آن به حداقل برسد. بحث دوقلو های همسان ظاهرا بحث کوچکی است اما خللی بود که توانست به این سیستم ها خورده بگیرد و نقطه ضعفی برای این قبیل گاوصندوق ها باشد. 

 • قفل های اسکنر عنبیه 

الگوی قرنیه هر فردی دقیقا همانند اثرانگشت منحصر به فرد است که امروزه روی گاوصندوق ها اجرا می شود. اما این روند هنوز به تولید انبوه نرسیده اما ثابت شده که به لحاظ امنیتی دقیقا 10 برابر دقیق تر از قفل های اثرانگشتی هستند. قفل های اسکنر عنبیه در گاوصندوق ها عموما مجهز به حرکات مشخص عنبیه هستند. این ویژگی در قفل های اسکنر عنبیه باعث شد تا احتمال سوء استفاده از این سیستم ها کاهش پیدا کند. قفل اسکنر عنبیه به عنوان یک قفل بایومتریک است که به لحاظ امنیتی در پله اول قرار گرفته. 

 • قفل های کیبوردی

قفل های کیبوردی عددی با دقت بین 4 تا 16 رقم نیز در دسته قفل های دیجیتال قرار دارد که عموما روی گاوصندوق های ارزان تر اجرا می شود.

 • قفل های تمام لمسی عددی

قفل های تمام لمسی نیز همانند قفل های کیبوردی دقت و امنیت خوبی دارند که بیشتر روی گاوصندوق های دکوراتیو قرار می گیرد.

 قفل های ترکیبی

قفل های ترکیبی، همان طور که از نامشان پیداست، ترکیبی از قفل های مکانیکی و دیجیتال هستند که امنیت قابل توجهی دارند. مثلا در گاوصندوق های مدل EG قفل شامل کیبورد لمسی رمز عددی، رمز اثرانگشت و همچنین یک کلید و اهرم مکانیکی است که کاربر می تواند با توجه شرایط خود این قفل ها را ترکیب کند یا به تنهایی استفاده کند.

منظور از ترکیب کردن این قفل ها، یعنی به کار رفتن رمز عددی به همراه کلید و اهرم یا اثر انگشت به همراه کلید و اهرم است.

همان طور که می بینید قفل های مکانیکی نه تنها از عرصه امنیت کنار نرفتن بلکه با ترکیب شدن با سایر قفل ها، ترکیبی امن ایجاد کردند که روی گاوصندوق برند های معتبر قابل مشاهده است.

 

کدام قفل مناسب من است؟ 

انتخاب قفل بسته به نیاز ها و دغدغه های مشتری متفاوت است.

 • اگر برای مراکز صنعتی قصد تهیه گاوصندوق دارید، قفل های مکانیکی بهترین انتخاب هستند. چراکه ظرافت های یک قفل دیجیتال ممکن است مناسب محیط های صنعتی و خشن نباشد. 
 • اگر دسترسی چند نفر با رمز های مجزا به گاوصندوق برای شما اولویت دارد باید به دنبال قفل های دیجیتال باشید. 
 • گاوصندوق های اداری دارای قفل دیجیتال می تواند پاسخگو نیاز های یک محیط های اداری باشد. 
 • اگر افراد مسن تری باید به گاوصندوق دسترسی داشته باشند به هیچ عنوان به دنبال قفل های کلید دار یا رمزنگاری عددی نباشید، قفل اثرانگشتی گزینه مناسبی است.
 • در گاوصندوق اسلحه بهترین انتخاب قفل اثرانگشتی است. 
 • برای گاوصندوق طلافروشی بهترین انتخاب، قفل های اثرانگشتی و همینطور قفل های ترکیبی هستند. 

 

 

یک دیدگاه بگذارید

preloader