دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 86072900 تهران - خیابان سپهبد قرنی -خیابان کلانتری - پلاک 55 - طبقه سوم شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

حقایق جالب درباره فورت ناکس ( fort knox)

Fort knox کجاست؟ چرا به عنوان یک منطقه امنیتی ویژه در آمریکا شناخته می شود؟

دولت ایالت متحده طلای زیادی دارد، بزرگ ترین مرکز ذخایر طلا دنیا در بانک فدرال آمریکا در منهتن است و fort knox به عنوان دومین مرکز بزرگ نگهداری طلای دولت آمریکا شناخته شده است که تقریبا 147 میلیون شمش طلا در آنجا نگهداری می شود. با وجود این تعداد طلا در این محل طبیعی است باید در یک جای امن نگهداری شود. قبل از اینکه بخواهیم بیشتر درباره امنیت فورت ناکس صحبت کنیم در ابتدا کمی درباره این محل و در ادامه درباره نوع سازه و مقاومت آن و در نهایت اسرار طلایی که از فورت ناکس سالها پیش منتشر شده صحبت می کنیم.

Fort knox کجاست ؟

فورت ناکس (fort knox) پایگاه ارتش ایالات متحده آمریکا واقع در کنتاکی است که حدود 109 هزار هکتار مساحت دارد و مناطقی از 3 شهر را پوشش می دهد. فورت ناکس در سال 1936 توسط ارتش ساخته شد و دقیقا از سال 1937 شمش های طلا با قطار های مخصوص به آنجا حمل و توسط تیپ سواره نظام ایالات متحده آمریکا محافظت شد. از آن زمان فورت ناکس ( fort knox ) تقریبا یک محل حفاظتی امنیتی در آمریکا شد. فورت ناکس به نام هنری ناکس به عنوان اولین وزیر جنگ آمریکا نامگذاری شد.

fort knox

برای ساخت فورت ناکس چقدر هزینه شده است؟

فورت ناکس شامل 4200 قطعه بتنی ، 16000 فوت مکعب گرانیت، 750 تن فولاد تقویت شده و 670 تن سازه فولادی است. هزینه ساخت فورت ناکس در دهه 1930 حدود 560 هزار دلار و نرخ امروز چیزی معادل 10 میلیون دلار بوده است. سقف این سازه ضد بمب طراحی شده و درب های اصلی حدود 20 تن وزن دارند. تمام درب های ورودی و دیوار ها در برابر مواد منفجره، مته های قوی و هر ابزار مکانیکی مقاوم شده است.

حقایق جالب درباره فورت ناکس

محل ذخایر طلا قطعا محیط جالب و شگفت انگیزی است و تا کنون تعداد افراد معدودی توانستند وارد فورت ناکس شوند. دراینجا می خواهیم درباره مواردی صحبت کنیم که کمتر درباره فورت ناکس شنیده شده و به عنوان اسرار طلایی فورت ناکس از آنها یاد می شود.

✔️  تنها رئیس جمهوری که به فورت ناکس رفته

فرانکلین به عنوان تنها رئیس جمهوری که از فورت ناکس دیدن کرده شناخته شده است. فرانکلین دقیقا 7 سال بعد از ساخت سازه و در سال 1943 برای بازرسی به این مرکز رفت و پا به دیواره های تیتانیوم طاق طلای آن گذاشت. فرانکلین بعد از بازدید از این مرکز گفت : ساختمان واقعا باورنکردنی است …

President Franklin Roosevelt تنها رئیس جمهور که از فورت ناکس بازدید کرد

✔️ میهمانان ویژه فورت ناکس در طول تاریخ 

این مرکز تنها محل نگهداری طلا نیست بلکه در جنگ جهانی دوم تبدیل به هتلی امن برای نگهداری اسناد با ارزش دو طرف جنگ شد. اعلامیه های استقلال، منشور قانون اساسی و بسیاری از اسناد دیگر از ترس حمله به پایتخت به این مرکز منتقل و در آنجا نگهداری شد. یکی از میهمانان ویژه فورت ناکس تاج پادشاهی مجارستان است. در طول جنگ جهانی دوم برای اینکه تاج پادشاهی مجارستان به دست نازی ها نیفتد از مجارستان خارج و در فورت ناکس نگهداری شد و در سال 1978 توسط هیئتی به سرپرستی وزیر خارجه آمریکا به مجارستان برگردانده شد.فورت ناکس در طول تاریخ آمریکا مکان امن و سری برای نگهداری اسنادی بود که امنیت آنها برای دولت بسیار با ارزش بود

✔️ خزانه دارو و مورفین در فورت ناکس

این مرکز به جز طلا و آثار تاریخی چیز های دیگری نیز در دست دارد. در طول جنگ سرد ارتش آمریکا برای اینکه مطمئن شود در صورت قطع منابع خارجی به اندازه کافی داروهای مورفین و ضد درد دارد در سال 1955 درب را برای وارد کردن هزاران تریاک و مورفین باز کرد و کماکان این خزانه دارویی در کنار خزانه طلا در این مرکز ذخیره می شود.

کلام آخر

فورت ناکس با وجود ذخایر بالای طلا به همراه بانک فدرال منهتن هنوز بخش جزئی از طلای تصفیه شده دنیا را تشکیل می دهند. این ذخایر طلا امروزه به عنوان یک پشتوانه برای دولت هستند و خیلی وارد سیستم مالی و ارزی دولت آمریکا نشده اند. البته در گذشته ذخایر طلا به عنوان یک حلقه مهم در سیستم مالی و پولی آمریکا محسوب میشد ولی امروزه با توجه به درآمد بالای دولت آمریکا این ذخایر تنها بخش کوچکی از ثروت این دولت ها هستند.

یک دیدگاه بگذارید

به راهنمایی نیاز دارید؟ در واتس‌اپ پیام ارسال کنید
preloader