دفتر مرکزی
دفتر مرکزی
شهرستان‌ها
+98 21 86072900 تهران - خیابان سپهبد قرنی -خیابان کلانتری - پلاک 55 - طبقه سوم شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
+98 21 86071623 برای اطلاع از سایر نمایندگی ها با شماره مقابل تماس بگیرید شنبه - پنجشنبه: 9:00 الی 17:00
گواهی‌نامه معتبر
ISO 9001:2008
برترین برندها
رتبه 1 در کره
نماینده انحصاری
در ایران
مشاهده قیمت ها

استاندارد UL چیست؟

استاندارد UL چیست و چه اهمیتی دارد؟

در خرید بسیاری از محصولات از جمله محصولات امنیتی مانند گاوصندوق یا سیف باکس با عباراتی مانند گواهی UL  آمریکا، UL RATE یا FIREPROOF، رو به رو می شویم. اگر اطلاعات صحیحی از معانی و جزییات این عبارات نداشته باشید به راحتی در دام روش های بازاریابی و فروش خواهید افتاد. در این جا به شما کمک خواهیم کرد تا با تمامی این اصطلاحات آشنا شوید و خریدی آگاهانه داشته باشید.

استاندارد UL چیست؟

(UL (underwriters laboratory، صد و بیست سال پیش به منظور تست محصولات در آمریکا پایه گذاری شد و جزء معدود شرکت هایی است که اجازه فعالیت از جانب اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای ایالات متحده آمریکا (OSHA) کسب کرد. امروزه استاندارد  UL به عنوان یک استاندارد جهانی با بیش از ۱۲۰ مرکز بازرسی از ۱۰۲ کشور جهان مشتری دارد. اغلب برای اطمینان از تولید محصولاتی که گواهی UL دریافت کرده اند، بازرسان این شرکت، چندین بار در سال به واحد تولیدی مراجعه کرده و محصولات را تست می کنند. UL در ۵ زمینه مختلف از جمله محیط زیست، بهداشت و حیات، ایمنی و پروژه های دانشگاهی به صورت تخصصی فعالیت می کند. نشان استاندارد UL روی هر محصولی، نشانی معتبر در سراسر دنیا محسوب می شود. فراموش نکنید که هنگام خرید گاوصندوق حتما گواهی استاندار‌های معتبر را از فروشنده بخواهید. خصوصا هنگامی که محصول بیش از اندازه ارزان به نظر می‌رسد؛ چرا که قرار داشتن در این فهرست بنابر لازمه‌های کیفی، می‌تواند روی قیمت گاوصندوق موردنیاز شما تاثیر زیادی داشته باشد.

نشان UL امنیتی چیست؟

بررسی و آزمایش ایمنی هر گونه محصول امنیتی از جمله دوربین های مدار بسته، خدمات آتش نشانی، تجهیزات کنترل آتش سوزی، گاوصندوق، سیف باکس و… زیر مجموعه UL امنیتی قرار دارد. بسته به نوع ایمنی مورد نظر مثلا ضد آب، نسوز، ضد سرقت یا … تست شده و در صورت کسب تاییدیه، طبق درجه بندی استانداردهای UL، طبقه بندی خواهند شد. 

یکی از مهم ترین نشانه های ایمنی محصولات، UL FIRE AND IMPACT RATINGS  است. اما وجود این تاییدیه برای یک گاوصندوق نسوز به چه معناست؟

زمانی که بحث قابلیت اشتعال محصول، مسئله مهمی باشد، وجود استاندارد UL می تواند به شما اعتماد بدهد که گاوصندوق مدنظرتان در چه درجه ای از ایمنی قرار گرفته است. با کسب این استاندارد شما می توانید اطمینان داشته باشید که محصول مورد نظر تحت سخت ترین شرایط آزمایشگاهی موفق عمل کرده است.

در ادامه این مقاله سعی خواهیم داشت تا اهمیت استاندارد UL درباره محصولات امنیتی مانند گاوصندوق یا سیف باکس را بیشتر بررسی کرده و توضیحات روشن‌تری در این زمینه ارائه کنیم. زمانی که شما قصد خرید محصولی مانند گاوصندوق یا سیف باکس را دارید عموما از پرسنل فروش عباراتی مانند fireproof بودن محصول یا کسب گواهی استاندارد UL آمریکا را می شنوید.

 اما سوال اینجاست، آیا FIREPROOF بودن گاوصندوق این اطمینان را به شما می دهد تا هر محصولی که درون گاوصندوق قرار می دهید در برابر آتش سوزی ایمن باشد؟

در پاسخ این سوال صراحتا می گوییم خیر… هر محصول نسوزی برای نگهداری تمام وسایل شما کاربرد ندارد. بلکه UL RATE محصول حتما باید مشخص باشد.

 اما قبل از هر چیزی باید بدانید UL rate  چیست؟

به طور کلی هر گاوصندوق نسوز در یکی از ۳ دسته بندی اصلی زیر برای استاندارد های UL قرار می‌گیرد :

  1. Class 350
  2. Class 150
  3. Class 125

هرکدام از دسته بندی های عنوان شده، برای ایمنی اقلام خاصی تعریف شده اند. مثلا شما لپ تاپ خود را در یک گاوصندوق یا سیف باکسی که رده UL آن ۳۵۰ است نمی توانید نگهداری کنید. چراکه ۱۰۰% در اثر آتش سوزی، لب تاپ شما آسیب خواهد دید. باید از گاوصندوقی استفاده کنید که دارای استاندارد UL 125 باشد.

در واقع در خرید گاوصندوق یا سیف باکس، صرفا عنوان گواهی UL کافی نیست، درجه UL گاوصندوق، مهم تر است. اگر گاوصندوق انتخابی دارای UL مناسب با اقلام قابل نگهداری شما نباشد هیچ اطمینانی برای امنیت وسایل شما در زمان آتش سوزی و حریق نیست.

در این قسمت تمامی UL rate ها توضیح داده شده تا با آگاهی محصول خود را انتخاب کنید.

UL Class 350

گاوصندوق یا سیف باکس دارای استاندرادUL350 ، مناسب نگهداری اقلامی از جنس کاغذ است. دمای ۳۵۰ تا ۴۰۰ درجه فارنهایت رطوبت محیط را به حداقل می رساند و صرفا مناسب نگهداری اقلام کاغذی است. 

  • UL Class 350 1-hour

اگر دمای خارجی محصول ۱۷۰۰ درجه فارنهایت باشد دمای داخلی آن حداقل در مدت ۱ساعت، از ۳۵۰ درجه فارنهایت بیشتر نخواهد شد.

  • UL Class 350 2-hour

اگر دمای خارجی گاوصندوق ۱۷۰۰ درجه فارنهایت باشد دمای داخلی آن حداقل به مدت ۲ ساعت از ۳۵۰ درجه فارنهایت بیشتر نخواهد شد.

UL Class 125

گاوصندوق یا سیف باکس دارای استاندارد UL125، مناسب نگهداری اقلامی مانند رسانه های دیجیتال، CD، نوار های صوتی، فلش، فلاپی و لوازم این چنینی است. در نگهداری این محصولات رطوبت محیط نقش مهمی دارد. زیرا رطوبت بالای ۸۰% موجب آسیب دیدن محصول می شود. گاوصندوقی با این رده از استاندراد UL، رطوبت محیط را در کمتر از ۸۰% حفظ می کند.

  • UL Class 125 1-hour

اگر دمای خارجی گاوصندوق ۱۷۰۰ درجه فارنهایت باشد، دمای داخلی آن حداقل به مدت ۱ ساعت از ۱۲۵ درجه فارنهایت بیشتر نخواهد شد.

  • UL Class 125 2-hour

اگر دمای خارجی گاوصندوق ۱۷۰۰ درجه فارنهایت باشد، دمای داخلی آن حداقل به مدت ۲ ساعت از ۱۲۵ درجه فارنهایت بشتر نخواهد شد.

  • UL Class 125 3-hour

آگر دمای خارجی گاوصندوق ۱۹۲۵ درجه فارنهایت باشد، دمای داخلی آن حداقل به مدت ۳ ساعت از ۱۲۵ درجه فارنهایت بیشتر نخواهد شد.

آیا صرفا نسوز بودن گاوصندوق  و مشخصات دقیق ul rate، دلیل محکمی برای ایمنی محصول در زمان آتش سوزی و حریق است؟

خیر. در زمان آتش سوزی، سقوط اجسام و آوار امری طبیعی است. گاوصندوقی به لحاظ نسوز بودن قابل اعتماد است، که با وجود دمای بالای محیط، فشار و نیروی وارد شده، از طرف سقوط اجسام را تحمل کند. سازمان استاندارد UL  آمریکا برای پوشش این مورد، آزمایش ها را در شرایط سقوط آوار نیز تست می کند.

بدین ترتیب، گاوصندوق در ابتدا به مدت مشخص در دمای ۱۵۵۰ درجه فارنهایت قرار می گیرد، پس از آن آجر و ستون های آجری روی محصول رها میشود و وزن زیادی از آوار روی گاوصندوق قرار می گیرد، مجددا محصول همراه آوار اجسام، وارد محیط کوره می شود. در صورتی که در این دما، دمای داخلی محصول از مقدار تعیین شده در مدت زمان مشخص بیشتر نشود لیبل impact rate درج می شود که به معنای تست موفق محصول در دمای بالا و سقوط آوار است.

<<<جمع بندی>>>

برای نگهداری مدارک و اسنادی از جنس کاغذ شما نیاز به یک گاوصندوق با UL 350 دارید.

برای نگهداری اقلامی مانند فلش، CD، لب تاپ، تبلت و لوازم این چنینی شما باید یک گاوصندوق با UL 125 تهیه کنید.

برای نگهداری فیلم های عکاسی و نوار ویدیو یا اشیایی که خاصیت مغناطیسی دارند شما باید از گاوصندوقی با UL 125  یا UL150 استفاده کنید.

برای نگهداری اقلامی مانند طلا، که نقطه ذوب ۱۹۴۷ درجه فارنهایت دارد، در گاوصندوقی با هر ۳ نوع استاندارد UL، قابل نگهداری می باشد. زیرا در هر صورت دمای داخل گاوصندوق از ۳۵۰ درجه فارنهایت در ساعت بیشتر نخواهد شد که این رقم با نقطه ذوب طلا حدود ۱۶۰۰ درجه فارنهایت تفاوت دارد.

 

یک دیدگاه بگذارید

preloader